Натуральна продукція для здоров'я та краси
У-Сін жовтень, Липа.

У-Сін жовтень, Липа.

   Липа… Від самого слова віє літнім теплом і затишком старого парку. Про появу цього дерева на Землі є слов’янська легенда. Вона розповідає, що жила колись красуня-дівчина, добра і співчутлива. Дано їй було ймення – Липа. До неї завжди зверталися за допомогою, її душевне тепло зігрівало, заспокоювало. Жила Липа довго, а коли настала старість, вищі сили перетворили її на дерево, яке й досі щедро одягає, зігріває, годує і лікує людей і тварин. Античні письменники називали липу “золотим деревом”. У Європі її вважали священною і садили у дворах замків, на міських площах, навколо церков. До сьогоднішнього дня деякі старі собори оточені розлогими липами. Липа зображена на гербі латвійського міста Лієпая. В Чехії та Польщі це дерево було об’єднане з культом Богородиці. І зараз у багатьох народів прийнято садити липу при народженні дитини в якості оберегу.

   Липа (англійською – Linden) поширена в країнах Західної Азії та Європи. В Україні її можна зустріти повсюди, але найчастіше – в північній частині та на Поділлі. Рід липових нараховує багато видів: липу європейську, липу крупнолистну та інші. На крайньому півдні України росте також липа кавказька. Але, говорячи про це дерево, частіше мають на увазі липу дрібнолистну (серцеподібну) – на латині T. cordata. Таку назву рослина отримала через характерну форму листя.

   Липа – досить велике дерево, у висоту воно може досягати 30 м, в діаметрі – 50-80 см. Серед інших лісових дерев вона вирізняється своєю густою гарною кроною. Звичайно верхні гілки липи направлені вгору, середні йдуть майже горизонтально, а нижні звисають вниз, що додає дереву декоративності. Кора липи – темно-сіра з глибокими тріщинами. Росте липа досить довго, 300-400 років і більше. Але в європейських країнах є кілька лип, про які існують документальні свідчення, що вони були посаджені ще в раннє Середньовіччя. Липа починає цвісти з 20 років у природних умовах і тільки з 30 – у насадженнях. Квіти липи – світло-жовтого кольору, розміром до 1,5 см, мають правильну форму і зібрані у щитоподібні суцвіття по 5-15 квіток. Цікаво, що чудовий запах, який вони дарують, набагато краще відчувається здалеку, ніж зблизька. Тому у червні-липні, коли дерево квітне, часто помічають: в повітрі розлитий тонкий аромат, проте не відразу можна здогадатися звідки він.

   Липа для жителів великих міст – спасителька від гіпоксії (кисневого голодування), оскільки гарно очищує повітря від шкідливих речовин, насамперед від діоксиду вуглецю (вуглекислого газу). Відзначають її властивості також енерготерапевти, вважаючи липу легким, м’яким, спокійним деревом-“донором”, що вирівнює польові структури, ауру людей будь-якого віку.

   Деревина липи також легка, добре піддається обробці, “тепла” на дотик. Широко використовується для господарчих цілей, з неї виготовляють меблі, посуд та багато іншого. Найкраща стружка для пакування фруктів – саме липова. В давнину з липи завдяки гнучкості її деревини робили щити. Надзвичайної краси дерев’яна скульптура прикрашає оздоблення та фігури святих і ангелів домініканського собору в Кам’янець-Подільському, а також в католицьких церквах Львова вони виконані з липи. На вигляд вони – як червоне та чорне дерево.

   Плоди липи (горішки) є сировиною для отримання жирного масла, яке відрізняється світло-жовтим кольором і слабким запахом липового цвіту. Таке столове масло за смаком нагадує мигдальне, воно – одне з кращих і найякісніших для кулінарії. А жмих, що залишився після його відпресовування – цінний корм для худоби. Також з липового цвіту роблять варення, а молоді клейкі листя додають до салатів, соусів та інших страв.

   Медопродуктивність дерева – одна з найбільших: за підрахунками спеціалістів, липа дрібнолистна при сприятливих умовах дає 500-1000 кг меду з 1 га насаджень. При цьому липовий мед – неперевершений за своїми органолептичними якостями, має тонкий аромат, приємний смак, оптимальну прозорість та консистенцію, а також виражені оздоровчі властивості.

   Липа з давніх давен використовувалася з метою зміцнення здоров’я. Для лікувальних цілей підходять всі види рослини, але найбільш корисна – саме липа серцевидна. Народна медицина використовує майже всі частини цього дерева (листя, кору, насіння), традиційна – тільки квіти (липовий цвіт, tiliae flores).

   Знавці народної медицини в старі часи призначали липу для дітей в якості болевтамовуючого і заспокійливого засобу в період захворювання на свинку та кір. А для дорослих вона була незамінна при епілепсії, судомах, невралгіях та нервових захворюваннях, а також запаленнях, викликаних бешихою (рожисте запалення). Вугілля, отримане при спалюванні деревини, завдяки своїм адсорбційним властивостям, приймали всередину при дизентерії, поносах. У деяких місцевостях з деревного настою шляхом відгонки водяних парів отримували дезінфікуючу рідину. Її використовували для обприскування кімнат, в яких перебували заразні хворі. Гомеопатія включає цю лікарську рослину до складу засобів, що призначаються при порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту (наприклад, ферментативної функції) та метеоризмі.

   Сучасна фармакологія високо цінує липу і вважає, що її лікувальні здатності обумовлені комплексом біологічно активних речовин у складі. Він включає майже все, що потрібно людині для збереження та зміцнення здоров’я:

  • органічні та неорганічні кислоти;
  • аліфатичні спирти;
  • таліцини (глікозид);
  • вуглеводи;
  • білок;
  • полісахариди, цукри (сахароза, глюкоза);
  • сапоніни (для корекції гормональної лінійки);
  • гіркоти;
  • дубильні речовини;
  • слизові речовини;
  • віск;
  • вітаміни: А, С, а також групи В, Р, F;
  • макро- та мікроелементи: кальцій, залізо, магній, калій, а також натрій, фосфор, сірка, хлор, бром, йод, срібло, мідь, фтор, хром, марганець, селен, цинк, кобальт, бор, молібден, кремній, ванадій, алюміній, нікель, стронцій, титан, сурма;
  • фенольні сполуки;
  • ефірну олію (містить геспередин, фарнезол та інші флавоноїди і флавонові глікозиди);
  • пігменти.

   Найбільш традиційний спосіб оздоровлення за допомогою цієї рослини – липовий чай. Збирання і сушка липового цвіту має свої особливості, якими добре володіли травники і знахарі в давнину. А зараз медики і фітоексперти використовують липу в різноманітних лікарських формах. Серед них – галенові препарати у вигляді настоїв, відварів, а також таблетки, пастилки, фітозбори, примочки, компреси, полоскання. Липа – компонент багатьох косметичних засобів. Особливістю липи є те, що вона добре поєднується з іншими лікарськими травами.

   ТМ Примафлора має в своєму асортименті моноекстракт липи. Також дана рослина входить до складу наших лікувально-косметичних засобів:

  • Гель 36 плюс,
  • Крем-флюїд зволожуючий Solar Day,
  • Бальзам захисний протизастудний,
  • Тонік для сухої та зрілої шкіри (у вигляді гідролата первинної дистиляції та ефірної есенції).

   Дія липи на організм:

  • протизапальна,
  • жарознижуюча,
  • потогінна,
  • муколітична (відхаркуюча),
  • очищаюча, протитоксична,
  • помірна бактерицидна, антисептична, 
  • імуномодулююча,
  • антиоксидантна,
  • легка жовчогінна,
  • легка спазмолітична,
  • болевтамовуюча,
  • заспокійлива,
  • секретолітична,
  • загальнозміцнююча,
  • регенеративна.

   Липа широко застосовується при захворюваннях дихальної системи у дорослих та дітей як перевірений ефективний і безпечний засіб, зокрема при домашньому лікуванні застуди. Запальні інфекційні процеси верхніх дихальних шляхів, включаючи ГРВІ, бронхіт, трахеїт, ларингіт, синусит, ангіну, пневмонію, грип (включно з атиповими формами) – при всіх цих недугах липа виявляє високу ефективність. Вона посилює потовиділення, знімає запалення і лихоманку, нормалізує температуру тіла, допомагає імунній системі, стимулює відходження мокроти при кашлі, заспокоює подразнення і припухлість слизових оболонок. До речі, за спостереженнями, у здорових людей липа не викликає стимулювання потовиділення. Також липа полегшує роботу нирок і легенів, на які під час захворювань зазвичай фіксується підвищене навантаження. Рослина сприяє детоксикації організму, допомагає попередити виникнення незворотних реакцій, ймовірність яких існує при лихоманці, високій температурі тіла. Липу можна використовувати для запобігання застудних захворювань і профілактично, наприклад при переохолодженні. У всіх цих випадках рекомендується (внутрішньо та зовнішньо) екстракт липи, Бальзам захисний протизастудний та Гель 36 плюс. Для полоскань горла і носових пазух розводять екстракт у пропорції 10-15 крапель чи горошину гелю на півсклянки води. Бальзам захисний протизастудний застосовують зовнішньо для розтирань, інгаляцій, компресів, ванн, ванночок для рук і ніг, а також внутрішньо – при запаленому горлі. Екстракт липи допоможе при запаленні голосових зв’язок, осиплості голосу (кілька крапель під язик), що особливо актуально для людей, яким доводиться багато говорити в силу своїх професійних обов’язків.

   Внаслідок своїх потужних протизапальних і бактерицидних якостей фітозасоби з липою приносять полегшення при хворобах ротової порожнини. Липа знімає припухлість, запалення, заживляє гнійники, мікротріщини і ранки, згубно впливає на хвороботворну флору. Екстракт липи та Гель 36 плюс використовують при гострих запаленнях слизових оболонок рота, стоматиті, гінгівіті, пародонтиті, для полегшення зубного болю та після стоматологічних втручань. Рекомендується робити полоскання один раз на годину до поліпшення стану. Також липа стабілізує стан при герпесній інфекції (змащувати уражені місця), геморої (для компресів, зрошень). Опіки, псоріаз, виразки, фурункули, рани, садна, синці та інші пошкодження шкіри – при цих проблемах рослина пом’якшує тканини, знімає запалення, стимулює загоєння.

   Липа часто входить до складу компонентів різноманітних косметичних засобів. Це пояснюється її потужним позитивним впливом на шкіру. Липа омолоджує, уповільнює процеси старіння, запобігає появі ранніх зморшок на обличчі та шиї, прибирає висипання і подразнення, є допоміжним засобом при розтяжках на шкірі. Результат застосування косметики з липою – оксамитова і пружна шкіра, бездоганний зовнішній вигляд. Жирній шкірі вона допоможе нормалізувати виробництво шкірного сала. А для сухої та зрілої липа просто незамінна, адже вона освіжає, зволожує та допомагає зберегти вологу, тонізує. Щоб забезпечити бездоганний догляд за таким типом шкіри, ми створили спеціальний Тонік. Для отримання чудового ефекту при будь-якому типі шкіри, варто застосовувати Крем-флюїд зволожуючий Solar Day, що має дуже легку консистенцію та швидко вбирається. Будуть корисні і Бальзам захисний протизастудний (для ванн та масажу), Гель 36 плюс і екстракт липи (для додавання до косметичних засобів, вмивання). Також екстракт липи використовують для збагачення косметичного льоду на основі мінеральної води. Всі засоби по догляду за шкірою обличчя та тіла на основі липового цвіту підходять для щоденного застосування.

   Липа добре впливає на стан волосся та нігтів: цьому сприяє її багатий вітамінно-мінеральний склад. Липовий цвіт повертає волоссю природний блиск та пишність, покращує його структуру і стан, зміцнює, позбавляє зайвої жирності. Крім внутрішнього прийому, екстракт липи додають до масок та кондиціонерів. При випаданні волосся даний фітопрепарат використовують для його полоскання після миття голови – у пропорції 40-50 крапель на півлітра води. Такі процедури варто робити курсом – 1 місяць 3 рази на тиждень. Додатково волосся після липових полоскань буде мати приємний та м’який помітний аромат.

   Застосування липи для жінок дуже широке, і стосується цілого спектру гінекологічних та ендокринних захворювань. Мова йде про:

  • виражений овуляторний чи передменструальний синдром;
  • спастичні болі під час менструації;
  • занадто рясні менструальні кровотечі;
  • період відновлення після пологів;
  • тяжке протікання пременопаузи, клімактеричний синдром (“приливи”, порушення сну, перепади артеріального тиску, нестабільний емоційний фон).

   Липа сприятиме налагодженню менструального циклу при його нерегулярності, очищенню матки, прискоренню відновлення при ендометріозі, поліпшенню кровотворення, підвищенню гемоглобіну, профілактиці онкопатологій. Липа здатна покращити самопочуття, нормалізувати емоційні сплески, зменшити дратівливість, депресивні прояви. Рослина ефективна і при запальних процесах сечостатевої сфери, маститі (запаленні молочних залоз).

   Вагітним і годуючим матерям перед призначенням фітопрепаратів липи краще отримати додаткову індивідуальну консультацію у валеолога або у лікаря. Втім, липу, на відміну від багатьох інших лікарських рослин, можна вживати жінкам у період вагітності та годування груддю. Наприклад, вона рекомендована для симптоматичного лікування застуди, при набряках, для покращення емоційного стану. В період лактації липа збільшить кількість молока, заспокоїть дитину, допоможе при кольках.

   Дітям призначають екстракт липи, починаючи з піврічного віку: липа нормалізує процеси травлення у дитини, знімає тяжкість, здуття живота, коліки. Також екстракт липи допомагає скорегувати стан нервової системи, полегшує засинання. Тепла ванна з додаванням екстракту липи перед сном буде заспокоювати малюка.

   Корисна липа і для здоров’я чоловіків. Рослина стимулює процеси відновлення в тканинах передміхурової залози, знеболює, тому має ефективність при аденомі та простатиті (в тому числі інфекційного походження). Липу включають в програми оздоровлення при безплідді – як жіночому, так і чоловічому.

   Вона посилює природні захисні механізми, діє як антиоксидант, допомагає вивести токсичні речовини з організму. Тому буде корисна тим, хто працює на шкідливих виробництвах, живе в екологічно несприятливих районах, має пагубні звички.

   За даними наукових досліджень липа полегшує стан хворих на онкологічні захворювання, знижує ризик їх розвитку.

   Препарати липи покращують роботу імунної системи, попереджують і затримують старіння клітин, забезпечують профілактику анемії, збагачують кров киснем.

   Спеціалісти з лікарських рослин стверджують, що фітокомплекси з липою покращують роботу травної системи, нормалізують активність залоз внутрішньої секреції та процеси обміну. Екстракт липи застосовується при різноманітних порушеннях травлення. Він зменшує дискомфорт у шлунково-кишковому тракті, знімає запалення і регенерує слизові оболонки, посилює секрецію шлункового соку, полегшує надходження жовчі до дванадцятипалої кишки, обезболює при коліках в жовчному міхурі, виводить токсини з печінки, стимулює перистальтику. Липа покращує стан при диспепсії, здутті живота, спазмах шлунка та кишечника, запорах. Дієтичні добавки на основі липи добре вживати після важких страв, багатих жирами, також рослина допомагає відновитися після харчових отруєнь. Особливо корисним екстракт липи стане для тих людей, які мають проблеми з травленням неврогенного характеру, через стреси і емоційну напругу. При кольках і спазмах кишечника ефективними є також теплі ванни з додаванням екстракту липи чи Бальзаму захисного протизастудного.

   Цілющі властивості липи дозволяють надавати допомогу при хворобах нирок, сечового міхура та сечовивідного каналу (циститі, пієлонефриті, уретриті, ниркових коліках, викликаних каменями). В цих випадках екстракт липи зменшує біль, відчуття різі, видаляє пісок.

   Завдяки своїй здатності знімати набряки липа ефективна при зайвій вазі (особливо, якщо вона викликана застоєм рідини). Липа здатна дещо розріджувати кров, знижувати холестерин, розширювати та зміцнювати судини. Також вона зменшує навантаження на серцево-судинну систему, помірно знижує артеріальний тиск. Тромбози, варикозне розширення вен, флебіт, серцева недостатність, атеросклероз, ішемічна хвороба серця, інсульт, інфаркт, стенокардія – при всіх цих захворюваннях лікарі включають липу до комплексних програм лікування та профілактики. Використовується вона і в якості допоміжного засобу при гіпертонічних та судинних кризах.

   Цілющий липовий цвіт нормалізує водний і лужний баланс, виводить з організму продукти метаболізму та зайвий хлорид натрію. Завдяки цьому, а також через свою протизапальну і бактерицидну дію рослина ефективна при захворюваннях суглобів: ревматизмі, подагрі, артриті. Липа зменшує больові відчуття, спазми та судоми м’язів, невралгії, знімає запалення, зміцнює кісткову та сполучну тканину. Екстракт липи часто входить до схем терапії та профілактики при хворобах опорно-рухової системи. Також його застосовують у вигляді знеболюючих компресів, примочок, припарок з чистим екстрактом або в розведенні 1:1. Проявляють ефективність в цих випадках й інші наші лікувально-косметичні засоби, серед інгредієнтів яких є липа. Бальзам захисний протизастудний і екстракт застосовують також для ванн, ванночок для ніг і рук. Зауважимо, що при запальних захворюваннях суглобів, хребта та кісток не можна проводити зігріваючі процедури: гарячі компреси, укутування тощо.

   Липа – традиційна помічниця для покращення роботи нервової системи та психоемоційного стану. Вона незамінна при психічній напрузі, тривозі, відчутті стурбованості, перепадах настрою, неврозах, підвищеній дратівливості, хронічному стресовому, депресивному стані. Активні речовини, що містяться в липі, здатні збалансувати гормональний стан і оптимізувати виробництво нейромедіаторів. Екстракт та наші косметичні засоби з липою допоможуть розслабитися, викликають стан релаксації, рекомендовані при безсонні через перенапруження, проблемах зі сном та головному болю. Ця лікарська рослина знімає судоми, надлишкове навантаження, напругу м’язів, розслабляє мускулатуру, полегшує стан при запамороченнях та запобігає їм. Через свої седативні властивості липа допомагає легше переносити дієту. Особливо вираженим седативний ефект буде, якщо приймати препарати липи у рекомендованому лікарем чи фітоекспертом дозуванні перед сном. При значному перевищенні їх вона, навпаки, може викликає збудження нервової системи. Вираженим позитивним впливом на емоції, психологічний стан та діяльність нервової системи володіє і сам неповторний солодкий аромат липи. Тому, якщо немає можливості прогулятись липовою алеєю, коли дерево квітне або пора року цьому не сприяє, стануть в нагоді наші аромокосметичні засоби. Екстракт липи можна капати на воду в аромалампі, це додасть тонкий акцент ніжності до ефірних олій, які ви обираєте. Будуть доцільними і теплі ванни перед сном чи ванночки з додаванням екстракту чи Бальзаму тривалістю не менш як п’ятнадцять хвилин. А при головному болю, мігрені високу ефективність мають компреси.

   Липа відновлює сили після гострих запалень та хронічних хвороб, хірургічних втручань, тривалого нервового, інтелектуального чи фізичного навантаження, покращує загальне самопочуття.

   Протипоказанням до застосування фітопрепаратів з липою є індивідуальна непереносимість. Обережними слід бути при наявності алергії на продукти бджільництва. Липа може посилювати дію деяких медичних засобів, зокрема заспокійливих. Не слід приймати препарати липи разом з аптечними діуретиками: це може призвести до зневоднення, тому якщо ви приймаєте сечогінні препарати, слід приймати екстракт липи за півгодини до або за півгодини після прийому діуретика. При захворюваннях серцево-судинної, нервової систем, нирок значне передозування екстракту липи може викликати збільшення навантаження на них (через свої сечогінні, потогінні властивості) і призвести до тахікардії, стрибків тиску, болю в серці, перезбудженості. Але у разі прийому екстракту липи в кількостях, що вказані в інструкції до препарату, таких ефектів не виникає! Уважно підбирають дозування екстракту липи при: гіперестрогенії і гормонозалежних формах пухлин; дисфункції жовчного міхура та підшлункової залози, ниркових каменях. У тих випадках, коли є сумніви щодо застосування фітозасобів липи, варто отримати консультацію практикуючого валеолога та пройти обстеження організму за допомогою медико-діагностичного комплексу MedBioTech. Це дозволить побачити комплексну картину вашого здоров’я та отримати індивідуальні рекомендації щодо дозування та тривалості курсу оздоровлення, найбільш оптимального поєднання з іншими фармакологічними та натуральними препаратами.

   Насолоджуйтесь ароматом липового цвіту, користуйтесь його цілющими властивостями та будьте здорові разом з Примафлорою!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Володимир Малецький, scientic doctor
Спеціально для ТМ “Примафлора”