Натуральна продукція для здоров'я та краси
У-Сін вересень, Люцерна.

У-Сін вересень, Люцерна.

   З цієї лікарської рослини починається історія промислового виробництва дієтичних добавок.
   Споконвіку у Китаї вона звалась “основою всіх благ”, а в перекладі з арабської мови її назва означає “батько всієї їжі” (або “батько всіх продуктів”). Яка ж зелена цілителька заслужила такі шанобливі назви, і завдяки яким властивостям?

   Мова йде про люцерну.

   Народна медицина багатьох регіонів планети здавна цінувала люцерну. Її цілющі властивості для людини і домашніх тварин описували у своїх трактатах мислителі Стародавнього Риму, Єгипту, Персії.

   Віддавали належне люцерні й у традиційній східній медицині – в Китаї та Тибеті. Індійці, індіанці, травники Південної і Західної Європи, спеціалісти Аюрведи використовували дану рослину для лікування захворювань суглобів, системи травлення, шкіри, дихальної системи, корекції складу крові, ендокринних і гормональних порушень, рахіту у дітей.

   Люцерна (англійською мовою “Alfalfa”) – рід однорічних чи багаторічних рослин сімейства бобових, до якого входять більше, ніж 100 видів. Найбільш розповсюджені два види: Люцерна синя (посівна) – Medicago sativa L. і Люцерна жовта (серпоподібна) – Medicago falcatа L. В народі вона отримала й інші назви – лечуха, медунка, зоря, буркунчик, вязиль. За одними даними, люцерна походить з Південної Азії, за іншими – з Ближнього Сходу, але безсумнівним є той факт, що людство користується надзвичайними якостями люцерни уже багато тисяч років. В теперішній час люцерна поширена в помірно теплих та субтропічних регіонах планети: Середземномор’я, Кавказу, Північної Африки, Південної та Західної Європи, Південно-Західної та Центральної Азії, у Сибіру, на Далекому Сході. Завдяки своїм чисельним корисним для людини властивостям нині люцерна культивується всюди. Люцерна – кормова трава, протягом багатьох сторіч її вирощують на луках для випасання худоби, заготівлі сіна. Також цю рослину вирощують на городах, присадибних ділянках і в полях для відновлення виснажених ґрунтів, а саме збагачення їх азотом. Крім того, вона є ефективним медоносом. На території України (в лісостепових, центральних чорноземних зонах та Криму) поширені 19 видів люцерни. 4 з них використовують з лікувально-оздоровчою метою.

   Люцерна являє собою чагарник чи кущ, який має прямостояче стебло висотою в залежності від виду 0,6-1,5 м, мілке трійчасте листя овальної форми та розгалужену, міцну кореневу систему, яка може входити в землю на 10 м. Квітне рослина з середини літа до початку осені. Суцвіття – китиця, яка складається з 5-30 квіток з віночком метеликового типу. Люцерна посівна відрізняється синім, блакитним або білим кольором квітів, а також легким пушком, який вкриває зелену частину рослини. Для люцерни хмелевидної характерні жовтуваті квіти, а для серповидної – яскраво-жовті. Також до лікарських відноситься люцерна гібридна. Плоди – боби коричневого кольору. У люцерни посівної плоди схожі на раковину равлика, а у серповидної стручки нагадують формою вигнутий серп.

   З лікарською метою використовують пророщене насіння, стебла та листя, квіти рослини. Люцерна – один з лідерів за вмістом мінералів та інших мікронутрієнтів. Вона вирізняється не лише унікальним їх набором, а й співвідношенням. Природний комплекс поживних речовин в люцерні раціонально збалансований, що значно полегшує їх одночасне засвоєння і взаємно посилює оздоровчий вплив на живий організм. У різних частинах лікарських видів люцерни виявлені:

  • амінокислоти (в тому числі всі незамінні);
  • органічні кислоти;
  • флавоноїди;
  • алкалоїди;
  • кумарини;
  • тритерпенові сапоніни;
  • фітоестрогени, фітостероли;
  • пектини;
  • каротин;
  • каротиноїди (β-каротин, віолаксантин, зеаксантин, флавоксантин);
  • протеолітичні ферменти (амілаза, інвертаза, пектиназа, ліпаза, коагулаза, пероксидаза, протеаза);
  • вітаміни: D, а також групи A, В, С, Р, Е, К;
  • мінерали: кальцій, магній, фосфор, калій, натрій, сірка, хлор, бром, йод, залізо, мідь, фтор, хром, марганець, селен, цинк, а також кобальт, бор, кремній, алюміній, вісмут, кадмій, сурма, стронцій, свинець, нікель;
  • клітковина;
  • білки;
  • вуглеводи;
  • жири;
  • жирні кислоти;
  • ефірні олії;
  • високомолекулярні спирти: октакозанол, тріакоетанол.

   Такий концентрований склад обумовлює широкий спектр застосування люцерни у медицині, дієтології та косметології. Рослині притаманний наступний спектр властивостей:

  • протизапальна,
  • антиоксидантна,
  • антибактеріальна,
  • протиалергічна,
  • сечогінна,
  • заспокійлива,
  • загальнозміцнююча,
  • живильна,
  • геронтопротекторна,
  • регенеративна.

   Із свіжої чи сушеної трави роблять сік, відвари, настоянки, чаї, коктейлі з додаванням меду, ванночки. Прихильники натуральних продуктів високо оцінили насіння та паростки люцерни. Її мікрозелень (micro green) є популярним суперфудом: поживним та низькокалорійним. Паростки мають гарний смак, тому їх додають до смузі, салатів, випічки, бутербродів, перших та других страв. Насіння люцерни пророщують в домашніх умовах. Але при цьому треба уважно дотримуватися технології вирощування та зберігання. Адже через вологі умови паростки можуть заразитися бактеріями, що негативно впливатиме на здоров’я людей з ослабленою імунною системою. Тому максимально зручна і безпечна форма прийому люцерни – у вигляді фітопрепаратів. Біологічно активна добавка, що була першою створена у світі (1930-ті роки, США) містила у своєму складі декілька компонентів, основний з яких – люцерна.

   Фітозасіб був розроблений, спираючись на спостереження, що жителі сільської китайської глибинки, які традиційно споживають в їжу велику кількість люцерни, навіть у похилому віці зберігають міцне фізичне і ментальне здоров’я.

   ТМ Примафлора випускає екстракт люцерни, виготовлений за допомогою методу ультразвукового екстрагування, тому не містить спирт та цукор. Така форма випуску дозволяє отримати, зберегти в первісному вигляді та використовувати природні цілющі властивості люцерни як для внутрішнього, так і для зовнішнього застосування.

   Люцерна покращує метаболізм, нормалізує всі види обміну в організмі: водно-сольовий, ліпідний, гормональний, білковий. Здатна попереджувати набряки завдяки своїй властивості виводити зайву рідину з організму. Запобігає утворенню каменів у нирках. Через виражений сечогінний та протизапальний ефект, здатність боротися з інфекційними агентами як вірусної, так і бактеріальної природи, валеологи рекомендують люцерну при гострому та хронічному циститі, простатиті.

   Люцерна містить у своєму складі низку ферментів та рослинні волокна, а тому очищає організм і широко застосовується у різноманітних детокс-програмах. Люцерна знижує відчуття голоду, сприяє нормалізації апетиту і ваги, що актуально для людей, які прагнуть мати струнку фігуру. Особливо актуальне її вживання для професіональних спортсменів та тих, хто тренується вдома (фітнес, йога, пілатес тощо), або виконує тяжку фізичну працю, оскільки люцерна допомагає побудувати і зміцнити м’язову тканину завдяки амінокислотам та білкам.

   Люцерна оздоровлює весь шлунково-кишковий тракт. Сприяє підтриманню у здоровому стані слизових оболонок ротової порожнини, шлунка та інших органів, їх регенерації. Рослина нормалізує процес утворення шлункового соку та кислотність шлунка, оскільки є лужним продуктом. Тому люцерна застосовується при печії і кислотному рефлюксі, пептичній виразці, розладі травлення та інших порушеннях роботи травної системи. Лікарська рослина володіє здатністю покращувати відтік жовчі, підтримувати здоров’я жовчного міхура, проводить профілактику утворення конкрементів у ньому. Люцерна сприяє кращому засвоєнню поживних речовин, які надходять у шлунково-кишковий тракт, зокрема розщепленню білків, ліпідів та вуглеводів. Вона має властивість запобігати порушенню балансу флори в кишечнику, зайвому газоутворенню.

   Люцерна сприяє нормалізації рівня глюкози (цукру) в крові, вироблення інсуліну підшлунковою залозою, з успіхом застосовується як фітопрепарат для профілактики та у комплексній терапії цукрового діабету.

   Як свідчать дані досліджень, люцерна:

  • зміцнює стінки судин,
  • підвищує їх еластичність,
  • регулює рівень холестерину в крові, в тому числі знижує так званий “шкідливий холестерин”,
  • перешкоджає утворенню холестеринових відкладень,
  • покращує мікроциркуляцію крові,
  • попереджає спазм судин, розширюючи їх,
  • нормалізує артеріальний тиск,
  • покращує роботу серця.

   Завдяки цьому зелена лікарка з успіхом застосовується в комплексних програмах оздоровлення при серцево-судинних недугах, зокрема тромбозах, інфаркті, стенокардії, та для їх запобігання.

   Люцерна нормалізує формулу крові, приймає участь у процесі вироблення гемоглобіну, покращує доставку кисню в клітини, попереджає анемію. Це дає можливість подолати відчуття хронічної втоми, підвищити загальну опірність організму. Оптимізація процесу згортання крові дозволяє зменшити кровоточивість ясен, частоту носових кровотеч, пришвидшити загоєння відкритих ран, порізів, опіків, ерозій, виразок. Крім внутрішнього прийому екстракту люцерни, ефективними будуть компреси, промивання, полоскання з його додаванням.

   Люцерна – незамінний засіб в арсеналі кожної красуні, адже вона попрацює над тим, щоб зробити шкіру бездоганною та доглянутою, збільшити її м’якість і пружність, розгладити зморшки, зменшити акне. Додавання екстракту люцерни до масок, кремів, тоніків та іншої доглядової косметики дозволяє покращити зовнішній вигляд і колір обличчя. Також для омолоджуючого ефекту актуально очищувати шкіру обличчя засобами, збагаченими цим екстрактом. Безумовно, омолоджує і відновлює люцерна не тільки клітини шкіри, а й усіх органів і систем. Лікарська рослина покращує кровообіг у шкірі голови, живить волосяні цибулини, активує ріст волосся, попереджає його випадіння, стоншення, надає блиску та об’єму. Для такого ефекту варто додавати екстракт люцерни до масок і бальзамів, ополіскувачів для волосся.

   Завдяки своєму насиченому мінеральному складу вона покращує засвоєння кальцію і колагену, зміцнює кісткову та хрящову тканину, попереджає остеопороз і переломи, знімає біль і запалення в суглобах, виводить сольові фракції. Тому лікарі та нутріціологи включають її до складу комплексної терапії при дегенеративно-дистрофічних, інфекційно-алергічних та запальних захворюваннях суглобів, хребта та кісток, таких як артроз, ревматизм, артрит (але не ревматоїдний артрит). Крім того, люцерна зміцнює емаль зубів, запобігає ламкості нігтів.

   Люцерні притаманна здатність покращувати доставку кисню у клітини мозку, регулювати енергетичний обмін. Вона заспокоює, сприяє стабілізації нервової системи і емоційного фону, ефективна при підвищеній тривожності, дратівливості. Використовується люцерна як допоміжний засіб при безсонні, для покращення когнітивних функцій, розумових здібностей як у дітей і підлітків, так і у людей середнього та похилого віку. Рослина вкрай необхідна в період підвищених фізичних, емоційних та інтелектуальних навантажень. Люцерна нейтралізує наслідки хронічних стресів, полегшує стан при депресії, збільшує загальний тонус. Вона допоможе організму краще адаптуватися до несприятливих чинників навколишнього середовища, таких як хімічне чи радіоактивне забруднення та відновитися після тяжких хвороб, оперативних втручань.

   Серед інгредієнтів люцерни присутні фітоестрогени – рослинні сполуки, що за хімічним складом та дією подібні до гормону естрогену. Тому люцерна корисна при станах і захворюваннях, викликаних низьким рівнем естрогену в організмі, в тому числі у клімактеричному періоді. Зокрема, вона полегшує симптоми менопаузи (припливи, зниження лібідо, перепади настрою). За спостереженням лікарів, дана рослина нормалізує сон у жінок, які перенесли рак молочної залози.

   Показанням для застосування люцерни є також ендометріоз. Екстракт люцерни застосовується при запальних хворобах жіночої сечостатевої системи внутрішньо та у вигляді спринцювань. Люцерну часто рекомендують матерям у період грудного вигодовування дитини для збільшення кількості молока. Загалом для люцерни характерний благотворний вплив на всі складові ендокринної системи людини. Вона оптимізує процес синтезу цілого ряду гормонів та ферментів у організмі.

   Люцерна – лікарська рослина з яскраво вираженими протизапальними і антиоксидантними властивостями. Їй притаманна антигістамінна дія, здатність полегшувати алергічні прояви. Додавання екстракту люцерни до раціону дозволяє потужно посилити антиоксидантний захист організму та протистояти будь-яким порушенням, що викликані окисним пошкодженням, зменшити вплив вільних радикалів: пошкодження ДНК і загибель клітин, переродження їх в атипові. “Батько всіх продуктів” омолоджує і сприяє регенерації тканин організму. Люцерна здатна знімати запальні процеси і спазми. Вона забезпечує профілактику вірусних захворювань, в тому числі викликаних атиповими штамами, допомагає перенести їх в легкій формі, мінімізує ускладнення, полегшує стан при бронхіті.

   Протипоказання та застереження до використання люцерни:

  • індивідуальна непереносимість та підвищена чутливість;
  • вагітність (може стимулювати або викликати скорочення матки);
  • аутоімунні захворювання, зокрема червоний вовчак.

   Якщо ви приймаєте препарати, що розріджують кров; страждаєте на захворювання нирок і сечового міхура, маєте діагностовані гіперестрогенію чи гормонозалежні пухлини, а також дітям до 3 років перед використанням препаратів люцерни слід проконсультуватись з медиком чи кваліфікованим валеологом. Отримати комплексну картину свого здоров’я та індивідуальні рекомендації можна при обстеженні організму за допомогою багатопрофільного медичного діагностичного комплексу MedBioTech.

   Користуйтеся цілющими дарами природи та будьте здорові з Примафлорою!

   Любові! Здоров’я! Щастя та добра!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Володимир Малецький, scientic doctor
Спеціально для ТМ “Примафлора”