Натуральна продукція для здоров'я та краси
У-Сін травень, Софора.

У-Сін травень, Софора.

Старовинна східна легенда розповіла світу, що, коли народилося Сонце, воно захотіло подивитись на світ з висоти. Вставши з колиски, почало Сонце рухатися вгору, і так піднялось, що стало недосяжним, далеким-далеким і променистим. Його промені мали чудодійну силу – тепло. Вони опустились на землю, а потім проникли вглиб неї. І там в надрах промені перетворились на грудочки кольору сонця, – так з’явилися в землі золоті самородки. А були промені, яким знову захотілося повернутися назад. І вони проросли, неначе ще раз народилися, але вже із ґрунту. Проклюнувшись, вони перетворились на дивовижне дерево софору, яка щовесни, під час цвітіння, неначе одягає сонячну сукню, ніжну, жовто-променисту.

Що ж це за рослина, про яку складають такі поетичні легенди? Це – софора японська з сімейства бобових. Всього існує чимало видів софор: є високі, з пишною кроною, є чагарникові, є трав’янисті. Інші назви софори японської: японська акація, пагода японська, дерево-мотика, стіфнолобій японський. Англійською мовою назва рослини звучить як Sophora або Japanese pagoda tree, на латині: Styphnolobium japonicum.

Батьківщина софори – Китай, Японія, Монголія, Корея, В’єтнам. В азіатських країнах її часто можна побачити коло храмів: за переказами, це дерево може читати людські думки і очищувати їх. Софора – символ китайської столиці Пекіну. Найстарішій софорі, чий вік задокументовано, виповнилося 400 років. І китайці впевнені, що ті, хто будуть вживати в їжу плоди “дерева, що плаче” (ще одна назва рослини), матимуть міцне здоров’я і довгі роки життя.

Для України софора – відносно молода рослина. Як культурний вид в наших широтах вона відома з кінця вісімнадцятого сторіччя. Софору в Україні почали вирощувати в ботанічних садах, а звідти вона набула широкого розповсюдження по Чорноморському узбережжю та Кавказу, Молдові, степових українських областях як декоративна рослина. Чудовий зовнішній вигляд зробив софору прикрасою південних міст.

Софора стійка до посухи, тіні, але погано переносить морози та вітри. Це дерево досягає до 25 метрів висоти, має непарноперисті листки, що опадають на зиму. Рослина нагадує акацію, особливо листям, але, на відміну від неї, не має шипів, на її гладкій корі – характерні крапки-черевички. Листя софори темніше, ніж у акації. Також квіти софори нагадують гліцинію – її далеку родичку.

Крона софори приваблива, кулястої форми. Квітне дерево через рік в липні-серпні жовтувато-білими, духмяними квітами у довгих, до 35 сантиметрів, розлогих мітелках. Її тонкий, ніжний аромат приваблює бджіл: софора японська – один з найкращих медоносів. Коли завершується цвітіння, на місці квіткової мітелки утворюються зв’язки довгих м’ясистих бобів з перетяжками, наповнених жовтувато-зеленим соком із насінням, схожими на сочевицю. Плоди починають дозрівати у вересні і тримаються на дереві всю зиму.

Віночки квітів і суцвіття, що опали, містять цінну жовту фарбу, яка дала назву і рослині і всьому сімейству. Арабське “софора” означає “жовта рослина” (за іншими даними, це слово давньогрецького походження). Фарба, що її отримують із софори, колись призначалася для фарбування найдорожчих шовкових тканин. Каравани купецьких суден разом з прекрасними заморськими тканинами, прянощами і дорогоцінностями в давнину везли зі Сходу в країни Західної Європи “китайські жовті ягоди”. Торговці помилились тільки в одному: насправді то були не ягоди, а сухі суцвітя софори японської.

Чудовими фарбувальними властивостями софора зобов’язана величезній кількості біофлавоноїдів. Ці органічні сполуки накопичуються в надземних органах рослини, причому найбільший їх вміст приходиться на час цвітіння. Хоча час використання софори як фарбника минув, – хімія замінила її, – але і зараз тим шляхом, яким в Середні віки йшли кораблі, на внутрішні ринки багатьох країн йдуть квіти і кисті софори. Потреба в них все збільшується, адже нині їх використовують як джерело промислового виробництва рутину – вітаміну Р. Вміст його у квітах софори досягає 30%, значний він також у листі та молодих пагонах.

Народні цілителі давно користуються цілющими властивостями софори: вона є однією з 50 основних лікарських рослин, що їх застосовують фахівці традиційної східної медицини.

Ще у минулому сторіччі бутони софори застосовувались в якості народного засобу проти екземи та інших шкірних захворювань, а з розвитком доказової медицини було науково обґрунтувано лікувальні властивості цієї рослини. Першим з кримських учених звернув серйозну увагу на софору японську лікар В.В. Лисков. Багато років він присвятив впровадженню настоянки на її основі в офіційну медичну практику. Його працями з вивчення чисельних лікувальних властивостей софори користуються і сучасники.

До речі, вживати свіжі плоди “японської пагоди” не рекомендовано: вони містять вірулентні сполуки. А от препарати софори японської є абсолютно нетоксичними.

За даними перших науковців, що вивчали софору японську, вона є гарним стимулятором організму, володіє антисептичними та протизапальними властивостями. Також вона цінна тим, що надає болевгамовуючу дію та прискорює загоєння ран, сприяючи швидкому росту грануляцій – молодої сполучної тканини, що утворюється при загоєнні. Навіть у випадку такого системного захворювання, як червона вовчанка (давня назва – туберкульоз шкіри), настоянка софори викликає, за дослідженнями Лискова, збліднення вузлів і поступове загоєння шкіри обличчя.

Приділяли увагу софорі і вчені болгарської академії наук. Вони довели, що у бутонах квітів софори японської, які не розпустилися, міститься найбільша кількість рутину. Знання болгарських науковців також сприяли тому, що бутони квітів софори в теперішній час є сировиною для отримання рутину світового значення.

Фармацевтична промисловість за правом оцінила здатність софори лікувати найрізноманітніші захворювання та здійснювати їх профілактику, і виготовляє на її основі препарати у численних лікарських формах як внутрішнього (краплі, таблетки, порошки, чаї, настоянки), так і зовнішнього застосування (на спирті, меді, воді, рослинній олії). Також із софори отримують дуже рідкісне ефірне масло.

Технологи, автори фітопрепаратів та лікувальної косметики ТМ Примафлора обрали цю духм’яну східну цілительку для ряду формул компанії. Серед них: екстракт софори, еліксир “Живильне джерело”, зубна паста “Ранкова”, а також преміум-косметика з біозолотом: Крем-гель для душу, Крем денний для обличчя, Крем нічний для обличчя, Тонік та Сироватка.

Такий вибір обумовлений без перебільшення унікальним складом софори японської. Серед сполук, що вона містить:

  • флавоноїди. Рутин, найцінніший серед них (інша його назва – вітамін Р) має властивість зміцнювати стінки кровоносних судин, зменшувати їх ламкість і проникність, знижувати в’язкість крові, завдяки чому зменшується навантаження на серце і здійснюється профілактика крововиливів. Також рутин здатний налагоджувати обмін речовин, регенерувати й омолоджувати тканини організму, впливати на нього заспокійливим і знеболюючим чином. Дана речовина не синтезується в організмі, тому її треба поповнювати з дієтичними добавками та їжею. Найбільш ефективним рутин є у поєднанні з вітаміном С, який теж у великій кількості містить софора;
  • Вітамін С (аскорбінова кислота) – бере участь у синтезі колагену та проколагену, регенерації сполучної і кісткової тканини, зміцнює капіляри, збільшує опірність організму до несприятливих чинників навколишнього середовища;
  • Інші флавоноїди – софорін А та софорін В;
  • Кемпферол – природний антиоксидант;
  • Кверцетин – знижує артеріальний тиск, має заспокійливу дію, знімає біль, нейтралізує вільні радикали, має бактерицидний вплив;
  • Феноли, органічні кислоти, смолисті речовини, софорозид, жирні кислоти, в тому числі лінолева, вуглеводи;
  • Глікозиди – нормалізують діяльність серцево-судинної системи;
  • Алкалоїди (в тому числі пахикарпин, матрін, софокарпін) – знеболюють, знімають запалення, заспокоюють;
  • Мінерали: калій, залізо, мідь, марганець, цинк, кобальт, а також кальцій, йод, магній, фосфор, натрій, сірка, хлор, бром, фтор, хром, селен, бор, молібден, кремній, алюміній, срібло, вісмут, стронцій, свинець, нікель, титан, літій, сурма.
  • Інші вітаміни: всі вітаміни групи В (особливо В2, В6, В9), С, P, E, K, F, а також А, вітаміни В.

 

Такі цінні інгредієнти в її складі сприяють тому, що софорі японській властива дія:

  • зміцнююча судини, нормалізуюча їх тонус, капіляростабілізуюча;
  • антисклеротична;
  • гіпотензивна;
  • кровоспинна;
  • протинабрякова;
  • протимікробна, антибактеріальна, антисептична;
  • антипаразитарна;
  • протизапальна;
  • жарознижуюча;
  • болезаспокійлива;
  • спазмолітична;
  • загальнозміцнююча, тонізуюча;
  • омолоджуюча;
  • регенеруюча;
  • ранозагоювальна;
  • антиоксидантна;
  • протипухлинна;
  • імуномодулююча;
  • гіпоглікемічна;
  • сечогінна, діуретична;
  • легка вітрогінна.

 

Препарати, що містять софору японську, з успіхом застосовуються у наступних сферах:

  • попередження кровотеч, в тому числі легеневих;
  • профілактика крововиливів у сітківку ока та мозкових крововиливів;
  • профілактика та відновлення після інсульту, інфаркту;
  • стабілізація внутрішньочерепного тиску;
  • комплексне оздоровлення при гіпертонії, стенокардії, ішемічній хворобі серця, аритмії, ендокардиті.

 

Екстракт софори та комплексний препарат Живильне джерело потужно працюють для зміцнення, захисту і відновлення кровоносних судин, хвороби яких в даний час надзвичайно розповсюджені, в тому числі серед осіб середнього і молодого віку. Ці фітозасоби діють проти склеротичного розшарування стінок кровоносних судин, відкладення бляшок холестеринового нальоту, попереджають атеросклероз.

Екстракт софори та Живильне джерело зміцнюють серцевий м’яз, нормалізують артеріальний тиск. При варикозному розширенні вен, геморої, тромбофлебіті наші препарати зменшують неприємні відчуття, набряки, вираженість венозних вузлів, судинних “зірочок”. Також вони мають здатність підвищувати рівень гемоглобіну, служити для профілактики анемії, авітамінозу і гіповітамінозу вітаміна Р.

Ефективні препарати софори і для тих, хто страждає на головні болі, запаморочення, порушення концентрації уваги та сну (діє як м’яке снодійне). Покращують стан нервової системи, емоційний фон при неврастенії.

Софора проявляє ефективність при інфекційних, запальних та пухлинних процесах в органах жіночої та чоловічої сечостатевої системи. Кандидоз, вагініт, кольпіт, цервіцит, сальпінгіт, запалення матки і маткових труб, міома, післяпологові та маткові кровотечі, ерозія шийки матки, мастит – в цих випадках препарати софори призначають внутрішньо, а також зовнішньо у вигляді спринцювань, компресів чи ванночок. Софора допомагає стимулювати перейми під час пологів.

Використовують препарати софори також при простатиті, аденомі, еректильній дисфункції, якщо вона пов’язана з проблемами кровопостачання. Софора нормалізує діяльність репродуктивної системи, застосовується як частина комплексної програми оздоровлення при безплідді. Використання екстракту софори та еліксиру Живильне джерело в період менопаузи дає змогу нормалізувати гормональний фон, полегшити “припливи” та інші неприємні відчуття. Софора оздоровлює і щитоподібну залозу, налагоджує баланс її гормонів, проявляє ефективність при тиреотоксикозі, токсичному зобі.

Софора доцільна при гломерулонефриті, пієлонефриті, відкладенні сольових фракцій в організмі. При поліартриті, ревматизмі, остеомієліті та інших запальних захворюваннях кісткової та сполучної тканини і суглобів фітопрепарати, що містять софору, знімають набряки і біль. У цих випадках, крім загальних оздоровчих програм, варто застосовувати екстракт софори та Живильне джерело місцево, у вигляді розтирань хворобливих місць, додавання до компресів. Варто пам’ятати, що при запальних процесах не можна робити будь-які зігріваючі процедури.

Властивість софори зміцнювати сполучну тканину знаходить своє відображення і в допомозі при ушкодженнях і захворюваннях шкіри, а протимікробні, антисептичні властивості цієї лікарської рослини робить спектр її терапевтичної дії дуже широким. Мова йде про: опіки, обмороження, удари, тріщини, виразки, екземи, рани (в тому числі ті, що важко загоюються та гнійні), дерматит, запалення, наслідки після укусів комах, пролежні, тріщини на сосках у годуючих матерів, фурункули, карбункули, вугровий висип, (в тому числі папуло-пустульозне акне), алергічні прояви на шкірі та слизових. Для вираженого ефекту слід приймати екстракт софори та еліксир Живильне джерело внутрішньо та додавати до лікувальної косметики, застосовуючи у вигляді стерильних пов’язок, промивань, зрошень, компресів, примочок, а також використовувати для уражених ділянок косметичні препарати серії Biogold, які містять софору.

Рослина полегшує стан при алергічних реакціях, діатезі, системній червоній вовчанці, геморагічному васкуліті, псоріазі: у всіх цих випадках терапія повинна бути тривалою та комплексною. Софора японська посилює продукцію еластину та колагену, покращує мікроциркуляцію та доставку кисню у клітини шкіри, забезпечує антиоксидантну дію. Згубно впливає на золотистий стафілокок, грибкові захворювання різної локалізації, збудники лишаю та іншу патогенну флору.

Софору японську часто додають до складу антивікової косметики, і в цьому немає нічого дивного. Адже вона омолоджує, розгладжує зморшки, освітлює, зволожує, підвищує еластичність в’янучої шкіри. Одночасно цей компонент у косметичних засобах заспокоює чутливу шкіру, звужує пори, зменшує виробництво шкірного сала при підвищеній жирності, а також пом’якшує суху шкіру губ, загрубілу -\на ступнях та ліктях. У догляді за шкірою обличчя та тіла будь-якого типу після 30 років незамінні наші засоби з біозолотом: Тонік, Сироватка, Креми денний та нічний, Крем-гель для душу. До того ж, вони мають напрочуд ніжний аромат та покращують емоційний стан.

Надзвичайно позитивно впливає софора японська і на волосся: покращує зовнішній вигляд, допомагаючи виглядати йому густим і блискучим, зміцнює волосяні цибулини, прибирає надмірну сухість, посічені кінчики. Алопеція, себорея, свербіння, лупа, псоріаз шкіри голови – показання для використання препаратів софори. Їх доцільно додавати до шампунів, ополіскувачів, масок для волосся. Останні найефективніше поєднувати з масажем шкіри голови.

Софора – сильний імуномодулятор, адаптоген та антиоксидант. Має властивість активувати макрофаги, підвищувати активність антитіл, стимулювати захисні сили організму. Як свідчать деякі дослідження, ця лікарська рослина проявляє ефективність навіть у випадку черевного тифу, кишкової палички, кору, скарлатини, сепсису.

Софора японська підтримує організм людини під час тяжких, тривалих та хронічних хвороб, при їх загостренні, хірургічних втручаннях, променевій та хіміотерапії та в період реабілітації після них. Фахівці рекомендують софору як частину комплексного лікування у випадку злоякісних утворень, променевої хвороби, оскільки вона сповільнює ріст атипових клітин, не допускає переходу захворювання в більш тяжкі стадії. У випадку запущених форм препарати софори знімають виражене запалення і набряки. 

Діє софора у випадку інтоксикації організму, в тому числі сполуками миш’яку і саліцилатами, а також при капілярних крововиливах, спричинених отруєнням. Виводить продукти розпаду алкоголю з організму, полегшує похмільний синдром, очищає кров і печінку. Фітоексперти та медики рекомендують натуральні препарати на основі софори японської для лікування і попередження патологій печінки, в тому числі глистної інвазії у ній, вірусного гепатиту, жовтяниці.

Екстракт софори та Живильне джерело чинять на органи шлунково-кишкового тракту протизапальний ефект, загоюють слизові оболонки, зменшують метеоризм, нормалізують апетит. Валеологи застосовують їх у випадку хронічної виразки, гастриту (особливо з підвищеною кислотністю), коліту, в тому числі виразкового, парапроктиту, запорів, хронічних проносів, дизентерії, панкреатиту. Софора здатна знижувати рівень цукру в крові, допомогати організму у подоланні наслідків цукрового діабету.

Рослина пригнічує патогенну флору ротової порожнини, знімає запалення, припухлість ясен. Через це екстракт софори, Живильне джерело призначаються лікарями-стоматологами та фітотерапевтами при пародонтозі, пародонтиті, стоматиті, у відновлювальний період після видалення зубів у вигляді додавання до полоскань і компресів. Зубна паста Ранкова нашої компанії, серед компонентів якої є софора, не тільки очищає порожнину рота, а й всебічно оздоровлює її.

Місцево для закапування, полоскання, промивання носових пазух (у розведенні) наші екстракт та еліксир використовують при риніті, гаймориті, ангіні, вірусних захворюваннях. Софорі притаманна властивість розріджувати та виводити мокроту з бронхо-легеневої системи, тому вона потрібна при бронхіті, бронхіальній астмі, хронічному сухому плевриті та на ранніх стадіях туберкульозу.

Оцінили всі переваги препаратів софори японської і в офтальмології. Східна красуня захищає і відновлює сітківку ока, регулює внутрішньоочний тиск, покращує зір. При кон’юнктивіті, “ячмені” прискорює процес виздоровлення (примочки, ватні диски з розчином на повіки).

 

Протипоказання та застереження при прийомі препаратів софори японської:

  • індивідуальна непереносимість;
  • вагітність, особливо у першому семестрі (рутин стимулює скорочення мускулатури матки, що може спровокувати викидень). Для вагітних жінок препарати софори призначають в тих випадках, якщо вони життєво необхідні, але не при супутній нирковій патології, хворобах печінки, серцево-судинної системи, зниженому артеріальному тиску. У другому і третьому семестрах перед додаванням їх до раціону слід отримати консультацію свого лікаря;
  • лактація (через недостатність досліджень по застосуванню лікарської рослини в цей період);
  • дитячий вік до 3 років;
  • знижений артеріальний тиск (нижче 90/60 мм рт.ст.)
  • стенокардія, атеросклероз та тромбофлебіт у важких стадіях;
  • запальні процеси печінки, нирок, сечового міхура у стадії загострення;
  • підвищена концентрація заліза в крові;
  • обережними слід бути при раніше діагностованій алергічній реакції на бобові.

 

При оздоровленні організму за допомогою софори слід дотримуватися інструкцій до наших препаратів. Всі дозування для внутрішнього застосування вказані також у розділі “Каталог” нашого сайту.

Треба пам’ятати, що терапія виразки шлунка препаратами софори може посилити больовий синдром в області епігастрія: це свідчить про регенерацію і заживлення тканин. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, особливо у випадку цукрового діабету, важливо притримуватися лікувальної дієти, яку вам порекомендував фахівець-нутріціолог.

Примафлора зібрала всі цілющі властивості софори у своїх неперевершених фітопрепаратах та косметиці. Користуйтеся ними і ви будете мати міцне здоров’я і прекрасну зовнішність!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Володимир Малецький, scientic doctor
Спеціально для ТМ “Примафлора”