У-Сін серпень, Льон.
Льон – одна з найдавніших культурних рослин і має вік не менш як 7000 років. У всякому разі археологічні розкопки свідчать, що льоноведення процвітало у Стародавньому Єгипті, Месопотамії, Ассирії, на землях теперішньої Індії, Китаю, у Закавказзі ще в 5-4 ст до н.е. Слов’янські племена культивували льон у великій кількості задовго до виникнення Київської Русі. Достовірно встановлено, що і скіфи, які проживали на території сучасної України, носили льняний одяг.
Льон культурний звичайний (на латині Linum usitatissimum L., англійська назва Linen) – однорічна рослина із сімейства льонових (Linaceae) з прямостоячими тонкими стеблами висотою 50-120 см, що мають слабкий восковий наліт. У одних сортів стебла розгалужуються лише у самій верхній частині – тому їх називають льоном-довгунцем. У інших сортів, навпаки, стебла гілляться від самого низу – це льон-кудряш. Є і проміжні так звані канделяброві сорти, а всього їх нараховується близько трьохсот різновидів. На даний час у світі льон щорічно висівають на більш ніж 5 млн га орних земель.
Характерною особливістю стебел льону є значний розвиток в них механічної тканини, що забезпечує високу міцність і довговічність лляного волокна, через які льон людство використовує для своїх потреб. Стебла та гілля у всіх сортів льону добре олиснені. Листя мілке, ланцетне чи лінійно-ланцетне, сизуватого кольору. Квіти 1,5-2,5 см у діаметрі, розташовані на верхівках стебел і гілок на довгих квітконіжках. Плід – шаровидна чи яйцевидна коробочка. У кожній коробочці по 10 пласких блискучих насінин світло-коричневого кольору довжиною до 3-6 мм.
Квітне льон у червні-липні, плоди дозрівають в серпні-вересні.
Льон у всі часи надихав поетів і художників – люди оспівували його у піснях, легендах і сказаннях. І в цьому немає нічого дивного. Якщо рано-вранці вийти на край квітучого поля, важко відірвати погляд від безкрайнього моря ніжно-блакитних пелюсток льону. Шкода лише того, що ці чарівні квіти надзвичайно тендітні: варто виглянути сонцю, і пелюстки швидко скручуються, притискаються до землі.
Після закінчення цвітіння, коли стало поспівати насіння, у фазі ранньої жовтої стиглості відбувається збирання врожаю льону. Насіння відправляють на олійні заводи, де з них віджимають олію, а самі стебла льону проходять спеціальний процес переробки, після чого чисте волокно надходить на прядильне виробництво.
Льняне волокно прядуть, а із пряжі на ткацькому станку виготовляють тканини різного призначення. З них роблять одяг, домашній текстиль. Льняне волокно вдвічі міцніше за бавовняне, тому багато льняної пряжі йде на технічні тканини і вироби: брезент, парусину, мішковину, мотузки, шпагат, риболовні сітки, клоччя для виробничих потреб, пакувальний матеріал. Полотна для живопису також виробляють з льняного волокна. Вони стійкі до гниття, що забезпечило збереження багатьох видатних художніх творів, створених багато століть тому.
Насіння льону містить до 48% жирної духмяної олії. Вона йде у їжу, але значну частину льняної олії переробляють на оліфу – основу для олійних фарб та багатьох лаків. Льняну олію застосовують і при виготовленні мила та інших косметичних засобів.
Макуха, що залишається після віджимання олії, – чудовий корм для домашньої худоби і птиці.
Згадки про лікувальні властивості льону можна знайти у старовинних манускриптах Єгипту, у збірниках тибетських лікарів, в “Ізборнику великого князя Святослава Ярославовича” 11 сторіччя. У знаменитому “Каноні медичної науки” Авіценна, один із основоположників медицини, рекомендував льон як в’яжучий чи проносний засіб в залежності від способу обробки насіння. У стародавньому Вавилоні з льону готували цілющий відвар при застуді. У середньовічній Європі цілителі вважали льон ефективним профілактичним засобом проти багатьох недуг.
Нині насіння та олія льону широко використовується медиками, валеологами, нутріціологами як елемент здорового харчування, у вигляді суперфуду та дієтичних добавок для профілактики великої кількості захворювань та їх лікування. Насіння льону та льняну олію холодного віджиму додають до різних страв, коктейлів, смузі, випічки.
Також з використанням насіння та олії льону роблять відвари, чаї, мазі та компреси. Своїми чисельними цілющими властивостями льон завдячує насиченому складу.
Серед його компонентів:
- олія жирна (30-48 %) – джерело моно- і поліненасичених кислот класу Омега-3. Містить гліцериди ліноленової, лінолевої, олеїнової, пальмітинової, стеаринової кислот, слиз (до 12 %);
- глікозид лінамарин;
- органічні кислоти;
- вуглеводи;
- білок (високої якості, що легко засвоюється організмом);
- ферменти;
- клітковина (лігнани);
- амінокислоти;
- фітоестрогени;
- вітаміни: А, F, D, групи B та C, P, E, K;
- мінерали: кальцій, магній, калій, фосфор, залізо, селен, цинк та натрій, сіра, хлор, бром, йод, мідь, фтор, хром, марганець, кобальт, бор, молібден, кремній, ванадій, алюміній, нікель, срібло, вісмут, барій (даний елемент знаходиться у великій кількості).
Розробники і технологи ТМ Примафлора включили екстракт насіння льону (фармакологічна назва сировини Lini Semina) до цілого спектру натуральних фітопрепаратів з асортименту Компанії. Серед них – власне екстракт льону, засоби амінокислотної групи Фіточистам та Ендокрифітам, еліксири Грація, Довголіття, Комфорт, Оксамитовий дотик, приправи Делікатна, Дієтична, Досконала, Елітна.
Олію льону містять:
- Бальзам для губ протигерпесний рідкий;
- Бальзам антицелюлітний;
- Бальзам для обличчя та шиї;
- Бальзам захисний протизастудний;
- Бальзам для догляду за волоссям та шкірою голови;
- Бальзам для догляду за нігтями та кутикулою;
- Бальзам розслаблюючий для м’язів та суглобів.
Даній лікарській рослині притаманні властивості:
- легка послаблююча,
- обволікаюча,
- пом’якшуюча,
- сечогінна,
- потогінна,
- протизапальна
- відхаркуюча та протикашльова
- антивірусна
- протимікробна
- регенеративна,
- антиоксидантна,
- протипухлинна.
Льон знижує рівень холестерину та тригліцеридів у сироватці крові, а значить – запобігає утворенню холестеринових бляшок у судинах, протидіє розвитку атеросклерозу, служить гарним засобом для його терапії, нормалізує роботу серця та кровоносної системи. Має потужну протизапальну дію на стінки судин, захищає їх, стабілізує реологічні властивості крові, знижує коагуляцію. Льон зміцнює стінки серця, покращує стан хворих, що перенесли інфаркт міокарда чи інсульт, профілактує їх виникнення в подальшому. В даний час ця здатність рослини актуальна не тільки для людей похилого віку, а й у молодому віці. Льон ефективний при набряках серцевого і ниркового походження, сприяє оздоровленню організму при порушеннях кровообігу, таких як хвороба Рейно.
Серед інших засобів Примафлора, особливо корисною для серцево-судинної системи буде приправа Досконала.
Вживання льону покращує когнітивні функції мозку, пам’ять, розумову працездатність, концентрацію уваги. Завдяки цьому олію та насіння льону можна використовувати для посилення і збереження інтелектуальних здібностей при різноманітних неврологічних порушеннях. За даними сучасних досліджень льон ефективний при окремих випадках синдрому дефіциту уваги та гіперактивності у дітей, а також він здатен зменшувати прояви і не допускати виникнення симптомів деяких видів психозів та біполярного розладу. Як стверджують науковці, депресивні розлади являють собою патологію, що супроводжується запальним процесом. Через оптимальне співвідношення у своєму складі омега-3 та омега-6 жирних кислот, льон дозволяє покращити стан людей, що страждають на депресію та забезпечити профілактику рецидивів. При цьому мова йде про весь комплекс видів депресивних розладів, в тому числі депресії у вагітних та породіль. Льон допомагає прибирати перепади настрою, дратівливість, сум. Як народна, так і сучасна наукова медицина відзначає користь льону для дітей з порушеннями уваги, допомагаючи їм зменшити неуважність та імпульсивність, покращити функціонування нервової системи та підвищити інтелектуальні здібності, здатність до навчання.
Частіше за все препарати зі льоном використовують для покращення роботи шлунково-кишкового тракту, процесів травлення і перистальтики. Льон – традиційний засіб для забезпечення саме м’якого проносного ефекту. Завдяки клітковині і слизовим речовинам він очищає всі відділи кишечника від скупчених відкладень, які отруйно діють на весь організм. Завдяки своїй здатності зменшувати біль і обволікати слизові оболонки, захищати їх від подразнення, препарати льону застосовують при печії, гастриті, виразці шлунку і дванадцятипалої кишки, ентериті, коліті, атонії кишечника, проктиті, геморої (в тому числі місцево), включаючи хронічні форми. Допомагає регулювати рівень глюкози в крові, стимулювати вироблення інсуліну, тому застосовується у складі комплексних програм при цукровому діабеті та для його запобігання. Льон має жовчогінну дію, а народна медицина застосовує його при збільшенні печінки та жовчній коліці. Всі наші препарати, що містять льон у своєму складі, потрібні для покращення травлення, очищення організму, оздоровлення органів ШКТ в цілому. Особливо стануть у нагоді приправи Дієтична, Делікатна, Елітна, амінофіт Фіточистам, еліксир Комфорт, і звичайно, екстракт льону.
Насіння льону та його засоби незамінні для тих, хто хоче позбутися зайвої ваги, повернути стрункість, налагодити харчування. Льон сприяє схудненню, працюючи за декількома напрямками. Він нормалізує обмінні процеси, в тому числі у підшлунковій залозі, покращує перистальтику, сприяє очищенню від шлаків. Льон забезпечує відчуття ситості, знижує ризик переїдання, перешкоджає затримці рідини. Водночас багатий вітамінно-мінеральний склад і висока харчова цінність льону дозволяють підтримувати організм під час дієти. Спеціально з метою допомоги при зайвій вазі створений еліксир Грація.
Льон ефективно лікує шкіру та слизові, відновлюючи та загоюючи їх. Причому такими яскраво вираженими властивостями володіють як екстракт насіння льону, так і олія. Вони рекомендовані, коли мають місце:
- запалення ясен, стоматит, гінгівіт та інші запальні процеси ротової порожнини і горла. Народна медицина застосовує льон також і при зубному болю;
- дерматити, рани, фурункули, нариви, синці, тріщини на відкритих шкірних покривах – заспокоює біль і свербіж;
- поверхневі термічні, хімічні та радіаційні опіки, а також ураження шкіри, які з’явилися після рентгенівського опромінення;
- кон’юнктивіт (закапування та примочки з екстрактом чи еліксиром Оксамитовий дотик зменшує свербіння);
- виразки, тверді пухлини на голові;
- трофічні виразки;
- вугрова хвороба;
- залишкові вогнища лускатого лишаю (псоріазу), сухі шкірні висипання, оперізуючий лишай;
- бородавки і мозолі (лляна олія, що наноситься два рази на день, покращує стан при їх виникненні).
Ефективними будуть компреси, примочки, зрошення, полоскання.
Через свої антибактеріальні, омолоджучі властивості льон широко використовується у косметології для поліпшення стану і зовнішнього вигляду шкіри, нігтів та волосся. Особливо потрібен льон для сухої шкіри, що схильна до подразнення, запалення та лущення. Незамінною в даному випадку є серія наших бальзамів. Також екстрактом льону, еліксиром Оксамитовий дотик та іншими фітопрепаратами варто збагачувати косметичні засоби – маски, тоніки, скраби, шампуні та ополіскувачі. Це сприяє покращенню кольору обличчя, збільшенню еластичності шкіри, розгладженню зморшок. Волосся стає більш міцним та блискучим завдяки Бальзаму для волосся. Прийом дієтичних добавок, що містять у своєму складі льон, також сприяє здоров’ю шкіри, нігтів, волосся та їх чудовому сяючому вигляду.
Здатність льону підтримувати сполучну тканину проявляється і в його вираженій корисності для кісток, м’язів, суглобів, зубів. Насиченість продукту мінералами дозволяє сповільнити функціональне та вікове ослаблення зубів та кісток, запобігти їх руйнуванню, сприяти кращому функціонуванню м’язів, забезпечити здорову нервово-м’язову передачу. Льон усуває запалення, оздоровлює пошкоджені хрящові тканини, тому вкрай доцільний при захворюваннях суглобів. Ішіас, ревматизм, лицьова невралгія, невралгічні болі, шпори на п’ятках також є показаннями для застосування фітопрепаратів на основі льону.
Дана лікарська рослина буде корисною і для очищення нирок, при запальних процесах, виразках в нирках і сечовому міхурі.
Льон широко проявляє свої цілющі якості і при оздоровленні жіночої та чоловічої сечостатевої, репродуктивної систем. Льон має здатність прибирати запальні процеси, нормалізувати гормональний баланс. У жінок в період лактації він покращує продукцію грудного молока, стабілізує психологічний стан жінки після пологів. Полегшує стан при симптомах менопаузи, діючи на її прояви: припливи, болі в суглобах, затримку води, збільшення ваги. Чисельні дослідження свідчать про покращення загального самопочуття, фізичного і емоційного стану у жінок в період клімаксу у разі додавання препаратів льону до комплексних програм оздоровлення. При запальних захворюваннях гінекологічної сфери рекомендовано спринцювання з додаванням екстракту льону та еліксирів.
Льон нормалізує функцію передміхурової залози, підвищує виробництво чоловічих гормонів і сперматозоїдів, відновлює потенцію. Насіння льону фітоексперти рекомендують при доброякісній гіпертрофії та гіперплазії передміхурової залози. Особливо часто для покращення чоловічого та жіночого здоров’я використовується Ендокрифітам, еліксири Грація та Довголіття, приправа Елітна, екстракт льону.
Льон – популярний природний засіб при вірусних, інфекційних та запальних процесах дихальних шляхів, порожнини рота і горла. Екстракт насіння льону здатен стимулювати секрецію, заспокоювати та зволожувати слизові оболонки, що полегшує виведення мокротиння, покращує загальний стан у разі застуди та кашлю. Також льон сприяє зменшенню виразності алергічних реакцій. У випадку астми цей природний лікар допомагає послабити астматичні напади. Практичний досвід показав високу ефективність при кашлі та інших проявах захворювань бронхолегеневої системи наших бальзамів: Бальзаму захисного протизастудного, Бальзаму розслаблюючого для м’язів і суглобів. Ними слід розтирати спину та грудну клітину, додавати у ванни та ванночки для ніг, використовувати для паровологих інгаляцій. Також в цих випадках рекомендовано ополіскувати порожнину горла і носа Екстрактом льону та еліксиром Оксамитовий дотик (у розведенні 1:1 для дорослих і 1:2 для дітей). До речі еліксир Оксамитовий дотик спеціально створений для полегшення алергічних проявів, у тому числі сезонних.
Завдяки своїм антиоксидантним компонентам, амінокислотам у своєму складі льон надзвичайно потрібен для нормалізації роботи імунної системи, покращення захисних сил організму. Насіння льону являє собою потужний сорбент, виводить з організму солі важких металів, радіонукліди та інші токсичні речовини; воно може слугувати альтернативою активованому вугіллю. Тому препарати льону вкрай потрібні при лікуванні інтоксикацій різного роду, а також наслідків променевої хвороби та перенесеного радіоактивного впливу. Поліфеноли в насінні льону здатні не допускати пошкодження тканин, в тому числі генетичного матеріалу, внаслідок дії вільних радикалів. Льон, як свідчать наукові дослідження, завдяки своєму згубному ефекту на канцерогенні та передракові агенти, сповільнює ріст злоякісних пухлин. Зокрема, йдеться про рак передміхурової залози, молочних залоз та прямої кишки.
Льон працює у комплексній терапії аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, псоріаз. Він надає позитивну дію завдяки своїй здатності знижувати запалення. Є наукові спостереження, які свідчать, що додавання насіння льону до раціону знижує рівень С-реактивного білка в крові, сприяючи послабленню аутоімунних реакцій. Також льон покращує транспортування заліза і кисню кров’ю, синтез еритроцитів, гемоглобіну, білків, нормалізує функціонування і поділ клітин. Льон допомагає в оптимізації всіх видів обміну речовин, налагодженню кислотно-лужного балансу, підтримці нормального кров’яного тиску.
Таким чином, льон дозволяє знизити втомлюваність, відновити здоров’я після перенесених тяжких чи хронічних хвороб, підвищити адаптацію до несприятливих чинників навколишнього середовища у дорослих та дітей. Саме через позитивний вплив на імунну систему та метаболізм екстракт насіння льону включено до складу еліксирів Довголіття, Оксамитовий дотик, приправи Елітної, амінофітів Ендокрифітаму та Фіточистаму. Інші препарати, що містять у своєму складі льон, теж будуть корисні. І звичайно, пам’ятаємо про екстракт насіння льону нашої компанії.
Застереження та протипоказання:
Якщо ви вживаєте насіння льону в їжу, то зверніть увагу, щоб воно не мало прогірклого смаку. Таке відбувається при окисленні продукту внаслідок неправильного зберігання і свідчить про виділення можливих токсичних речовин. Також не приймають їх у великій кількості протягом тривалого терміну (наприклад, після 4-6 місяців прийому бажано зробити перерву на 1-2 місяці). Не можна вживати в їжу свіжу траву льону.
Використання фітозасобів Примафлора, що містять насіння льону, при дотриманні рекомендованого дозування цілком безпечне.
Абсолютними протипоказаннями є:
- індивідуальна непереносимість;
- непрохідність кишечника, синдром подразненого кішківника в фазі загострення.
Якщо мають місце наступні стани та захворювання, перед застосуванням слід отримати консультацію лікаря чи фахового фітоексперта:
- запальні хвороби шлунку, печінки, нирок, в тому числі загострення коліту, панкреатиту, холециститу;
- наявність каменів в жовчному міхурі, нирках;
- гіперкальціємія;
- вагітність та період лактації;
- дитячий вік до 3 років;
- порушення згортання крові;
- гормонозалежні онкологічні захворювання та гіперестрогенія.
Індивідуальні рекомендації, отримані від спеціаліста під час консультації чи обстеження організму за допомогою медичного діагностичного комплексу MedBioTech дозволять запобігти неприємним відчуттям, підібрати оптимальне дозування засобів і тривалість їх прийому. Під час курсу оздоровлення препаратами, що містять насіння льону, для запобігання запорам важливо притримуватися раціонального питного режиму.
Нехай здоров’я буде міцним, а настрій – чудовим завдяки необмеженій силі природних засобів, сконцентрованій у натуральних і високоякісних засобах ТМ Примафлора!
Любові! Здоров’я! Щастя та Добра!
Володимир Малецький, scientic doctor
Спеціально для ТМ “Примафлора”