Натуральна продукція для здоров'я та краси
У-Сін квітень, Розторопша.

У-Сін квітень, Розторопша.

            Розторопша плямиста – рослина з сімейства айстрових, через свої колючки зовні схожа з будяком. Її квіти – лілового, пурпурового кольору (рідко білого чи рожевого), без запаху, схожі на кульки, утворюють суцвіття-кошики. Вони з’являються в травні й цвітіння розторопші триває до кінця літа. Стебло рослина має просте чи гіллясте, міцне, часто з колючками на краях. Розторопша буває різною по висоті, найбільші екземпляри досягають зросту людини. Колір плодів варіюється від світло-коричневого чи світло-фіолетового до чорного. Часто вони теж плямисті і гладенькі, з чубчиком у верхній частині. У плодах міститься гіркувате на смак насіння.

            Втім, неповторного зовнішнього вигляду розторопші надає листя – зморшкувате, хвилясте, темно-коричневого кольору в білому мармуровому візерунку. Про білі плями на листі розторопші існує навіть легенда. Переповідають, що це – молоко, яке подарувала Діва Марія людям, щоб вони користувалися ним і повертали втрачене здоров’я. Відголосок цієї красивої історії – і в латинській назві рослини – Silybum marianum (L.) Gaertn. Англійською мовою розторопша називається “milk thistle”, а народні її назви – колючник, мар’їн чортополох, молочний чортополох, гостро-строкато, святий чортополох, будяк молочний, біла колючка.

            Походить колючий лікар із Середземномор’я та Південної Європи, ареал розповсюдження розторопши широкий і включає передусім  сонячні і посушливі місцевості: Кавказ, Центральна та Мала Азія, Близький Схід, Європа, Західний Сибір, Австралія, Північна Африка, Україна. Внаслідок своєї невибагливості до умов зовнішнього середовища, рослина поширена як дикорос вздовж доріг, на пустирях, звалищах, в садах і городах. При цьому розторопшу також вирощують на полях аграрних підприємств з фармакологічною метою як в Україні (Житомирська область), так і багатьох європейських країнах. Одночасно вона є чудовим медоносом, а також гарним попередником для сільськогосподарських культур і добре вписується у сівозміни. Завдяки своєму оригінальному зовнішньому виду, плямистому листю та своєрідним квітам розторопшу інколи вважають бур’яном, і разом з тим вона знаходить місце і в ландшафтному дизайні як декоративна рослина.

            Лікувальні властивості молочного чортополоху людство застосовувало вже кілька тисячоліть тому. Багато народів світу, включно з древніми греками, єгиптянами і слов’янами, використовували її цілющі властивості. Як свідчать роботи Плінія, поважали розторопшу і древні римляни, а в середньовічній Європі вона спеціально вирощувалась в аптекарських та монастирських садах. В народній медицині “біла колючка” цінується як засіб при неврологічних хворобах, зубному болю, діареї та інших розладах травлення, жовтяниці, тяжкості у правому підребер’ї, печінкових кольках.

            Лікувальні властивості розторопші були детально вивчені європейськими вченими та фармакологами у середині двадцятого сторіччя. В результаті чисельних клінічних досліджень давні знання травників були підтверджені, а спектр дії даної лікарської рослини – значно розширений. На сьогоднішній день вона включена до фармакопей багатьох країн, в тому числі й української. Офіційна медицина внесла розторопшу до переліку засобів для терапії захворювань печінки.

            Основну лікувальну цінність мають плоди (насіння) розторопші. Її листя і коріння теж проявляють ті самі цілющі властивості, але ефект від їх використання нижчий. Фітотерапевти і фармацевти застосовують різноманітні форми розторопші, серед яких: олія, настій, спиртова настоянка, сік, відвар, шрот насіння, капсули, таблетки, чай, порошок, гелі, компреси. Застосовується рослина і в кулінарії: олією заправляють салати, свіже насіння і листя додають до страв, виготовляють смузі, своєрідний квас.

            ТМ Примафлора включила цю незамінну рослину до складу фітозасобів:

  • екстракт розторопші;
  • еліксири Відновлення, Оксамитовий дотик, Очищення;
  • амінофіт Гепатофітам;
  • Древо життя (серія “Рецепти природи”).

            Поєднання розторопші з іншими лікарськими рослинами дає можливість досягти ефекту синергії та посилити потужні цілющі властивості кожної з них. Для цього в препаратах нашої компанії до розторопші додані золотисячник, пижма, полин гіркий, кульбаба, фенхель та багато інших. Продовження наймудріших рецептів народної медицини та консолідування їх з найбільш сучасними технологіями у сфері виробництва дієтичних добавок, які є і на озброєнні нашої компанії (зокрема кріоподрібнення та ультразвукове екстрагування), дозволяє в повній мірі розкрити багаті оздоровчі властивості розторопші, найкращим чином проявивши кожен з компонентів лікарської рослини. 

            У складі розторопші виділено більше 200 видів біологічно активних речовин. Основний активний компонент, який робить її незамінною у лікуванні хвороб печінки і не тільки – група рослинних сполук із загальною назвою “силімарин”. Силімарин являє собою природну композицію, яку складають сім флаволігнанів (біомодулятори), флавоноїд (активатор ферментів), поліфеноли (нівелюють вільни радикали) та жирні кислоти. Аналогічного комплексу у природі більше немає!

            Також у розторопші містяться:

  • вітаміни А, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В7, В9, В12, В15, С, D, Е, F, К;
  • мінерали: кальцій, магній, калій, йод, залізо, мідь, хром, цинк, марганець, селен, бор, вісмут, а також ванадій, алюміній, фосфор, натрій, сірка, хлор, бром, фтор, кобальт, кремній, срібло, свинець, стронцій, сурьма;
  • слиз (обволікаюча дія);
  • алкалоїди (регулятори азотистих обмінних процесів);
  • хлорофіл (засвоєння вуглекислоти та перетворення у кисень);
  • каротиноїди (стимулюють мікросудинні процеси);
  • гіркоти;
  • органічні кислоти;
  • жирні кислоти (16-28%), в тому числі Омега-3, Омега-6 та Омега-9 – в ідеальній для здоров’я пропорції;
  • сапоніни (посилюють засвоєння корисних біоречовин);
  • ефірні масла.

            Препаратам розторопші притаманна дія:

  • гепатопротекторна,
  • жовчогінна,
  • сечогінна,
  • жарознижувальна,
  • протизапальна,
  • знеболююча,
  • спазмолітична,
  • заспокоююча (седативна),
  • помірна вітрогінна,
  • помірна відхаркувальна,
  • загальнозміцнююча,
  • антиоксидантна, антимутагенна, 
  • гемостатична (кровоспинна), 
  • судинопротекторна,
  • ранозагоювальна, регенеративна,
  • імуномодулююча,
  • антигістамінна (протиалергічна),
  • антибактеріальна, протимікробна.

            Висока концентрація силімарину та інших речовин дозволяє назвати розторопшу “лікарем для печінки номер один”. Рослина відновлює функції печінки у дорослих та дітей, сприяє захисту її клітин (гепатоцитів), зміцнює їх мембрани й підвищує опірність до дії токсичних речовин та інфекцій. Розторопша здатна протистояти таким недугам, як: дистрофія печінки, жировий гепатоз, гепатит, в тому числі хронічний. У випадку вірусного гепатиту запобігає поширенню вірусу, стає в нагоді і під час постгепатитних станів. Перешкоджає фіброзу, запобігаючи розростанню сполучної тканини. Покращує процес синтезу білків у печінці. За даними досліджень, збільшує тривалість життя при цирозі печінки, в тому числі алкогольному. Для корекції стану печінки та жовчного міхура нашою компанією спеціально розроблені препарати Гепатофітам та еліксир Очищення. У випадку таких серйозних хвороб розторопша буде найкраще працювати на початкових стадіях. При хронічних процесах, що обтяжені ускладненнями, вона, як і інші фітотерапевтичні засоби, має бути частиною комплексної терапії і застосовуватись тривалий час.

            Розторопша має здатність виводити токсичні речовини, запобігати ураженню печінки, відновлювати її після інтоксикації (алкогольної, наркотичної, нікотинової, фармакологічної та радіоактивного випромінення), променевої та хіміотерапії, впливу сполук важких металів, токсинів при укусах комах, павуків та земноводних, отруйних рослин, при отруєнні неякісною чи протемінованою їжею, грибами. Існують навіть дані про ефективність розторопші при отруєнні найнебезпечнішою отрутою мухомора. Застосовують для зниження негативних наслідків антибіотикотерапії та лікування препаратами, що мають нефротоксичну дію (уражують нирки). Необхідна розторопша і для тих, хто працює на шкідливих виробництвах, з токсичними речовинами, проживає в мегаполісах, біля транспортних розв’язок та в інших місцевостях з несприятливими екологічними умовами.

            Ця рослина служить додатковим засобом при лікуванні алкоголізму, адже у хворих на цю залежність дуже страждає печінка. Також якщо на вас чекає вечірка із щедрим вживанням алкоголю, для нейтралізації його негативного впливу на організм попередньо десь за декілька годин слід прийняти препарати, що містять розторопшу. При алкогольній залежності та при будь-якій інтоксикації будуть проявляти ефективність усі наші фітозасоби, що містять розторопшу, але особливо – профільний препарат, який створений для послаблення всіх інтоксикаційних процесів, що має назву еліксир Відновлення.

            Розторопша ефективна при холециститі, холангіті, дискінезії жовчовивідних протоків, жовтяниці (дисфункції виведення пігментів жовчі, серед яких і білірубін), синдромі Жильбера. Стимулює виробництво жовчі та посилює її виведення, знімає спазми, запалення в жовчному міхурі та жовчовивідних протоках. Забезпечує профілактику жовчокам’яної хвороби, поступово розчиняє пісок та невеликі камені, природнім шляхом виводить їх з організму. Розторопша також має здатність стимулювати секреторну функцію жовчного міхура, печінки та нирок.

            Хоча сама природа створила розторопшу для лікування печінки, не менш ефективний екстракт цієї рослини і для покращення роботи інших органів та систем.

            Так, розторопша знімає запалення слизової оболонки шлунка та інших органів травної системи, корисна при гастриті, ентериті, коліті (в тому числі з хронічним перебігом), має регенеративну дію при виразковій хворобі шлунку та дванадцятипалої кишки. Покращує рухову та секреторну функцію травної системи. При дисбактеріозі, хронічних запорах розторопша активує перистальтику, м’яко послаблює, нормалізує баланс мікрофлори в кишечнику, покращує всмоктування корисних речовин (в тому числі жиророзчинних вітамінів), постачає цінні ферменти.

            Регулярний прийом фітопрепаратів, у складі яких міститься розторопша, стабілізує обмін речовин, покращує роботу залоз внутрішньої секреції, включаючи травні та щитоподібну залози. Ця лікарська рослина знижує рівень глюкози (цукру) в крові, в тому числі при діагностованому цукровому діабеті першого та другого типу. Бере участь у виробленні інсуліну, покращує чутливість до інсуліну. Зменшує вираженість побічних ефектів при цукровому діабеті (діабетична стопа) та знижує ризик виникнення ускладнень (ниркова недостатність). Також вона стимулює репаративні (відновлювальні) процеси, зменшує запалення в тканинах підшлункової залози, актуальна при панкреатиті.

            Фармакологи і травники прийшли висновку, що вказані вище властивості (стимуляція печінки і та всіх органів ШКТ, жовчогінна дія, оптимізація вироблення гормонів, очистка від токсинів) дають можливість використовувати розторопшу в комплексних програмах для схуднення. Вона знижує апетит, не допускає переїдання, проводить корекцію ліпідного, холестеринового, вуглеводного, сольового обміну та інших видів метаболізму, а отже – забезпечує стрункість природнім способом. 

            Клінічні дослідження доводять, що розторопша виводить надлишок холестерину з організму, очищає судини від холестеринових бляшок, ефективна для профілактики та як частина комплексної терапії атеросклерозу. Застосовується і при набряках, водянці, та інших обмінних порушеннях. Цей рослинний лікар покращує кровообіг, зміцнює судини, зменшує вираженість судинних “зірочок”, запобігає запальним процесам в серцево-судинній системі, активує кисневий обмін в серцевому м’язі. Використовується для профілактики інсульту та інфаркту, а також у період відновлення після їх виникнення. Розторопша потрібна при варикозному розширенні вен, тромбофлебіті. При геморої слід застосовувати фітопрепарати з розторопшею внутрішньо, а також її екстракт – зовнішньо для компресів та ванночок.

            Розторопша сприяє поліпшенню якісного складу крові, її очищення, регуляє рівень гемоглобіну. Застосовується в комплексних програмах при захворюваннях селезінки. Розторопша нормалізує процеси в імунній системі, за рахунок свого насиченого складу сприяє зменшенню захворюваності на інфекційні та вірусні хвороби (в тому числі викликані атиповими штамами). Очищає лімфатичну систему – для цього, крім прийому фітопрепаратів, цю лікарську рослину можна додавати до ванн (рідкі форми наших засобів – екстракт та еліксири). Також особливо підкреслимо незамінну роль дієтичної добавки Древо життя, яку наші валеологи і технологи створили спеціально для оптимізації діяльності імунної системи. Розторопшу застосовують як частину комплексної терапії при онкологічних процесах (рак печінки, шкіри, крові та інших), у реабілітаційний період після проведення променевої та хіміотерапії. Пригнічує мутацію клітин, діє як антиоксидант. Зменшує вираженість алергічних проявів різноманітнітного генезу, нормалізує вироблення гістаміну, який і є причиною їх виникнення. У цьому випадку найбільш ефективним буде профільний препарат проти алергії – еліксир Оксамитовий дотик. Він може застосовуватись також зовнішньо, у випадку алергічного висипу на шкірі – у вигляді компресів та примочок. Потрібна ця унікальна лікарська рослина і тим, хто страждає на астму з алергічним компонентом, бронхіт, ангіну, фарингіт, застуду, кашель, в тому числі хронічний, в комплексному лікуванні пневмонії.

            Опіки, обмороження, рани, інші пошкодження шкіри – у всіх цих випадках ефективно застосовувати екстракт розторопші (у розведенні для обробки ран, накладення пов’язок та компресів). Також препарати з розторопшею у своєму складі проявляють результативність у випадку екземи, нейродерміту, дерматитів, а в окремих випадках – при вітіліго. Існує прямий зв’язок між розвитком псоріазу і захворюваннями печінки, тому розторопшу слід включати до комплексних програм з його лікування.

            У випадку вугрового висипу, акне та інших проявів забруднення шкіри розторопша працює за рахунок покращення стану печінки і травлення в цілому. Також вона зменшує лущення шкіри, підвищує її пружність й еластичність, поліпшує роботу сальних залоз, захищає від пересушення і негативного впливу УФ-випромінення та інших факторів навколишнього середовища. Розторопші у змозі загоювати мікропошкодження шкіри, підтримувати ліпідний і водний баланс, надавати шкірі сяйво, омолоджувати і сповільнювати вікові зміни. Однаково добре вона оздоровлює всі типи шкіри – схильну до підвищеної жирності, суху і чутливу. Для цього розторопшу можна додавати у косметику для обличчя та тіла, особливо антицелюлітну.

            Розторопша запобігає випадінню волосся, підсилює його ріст, зміцнює корені, живить шкіру голови, відновлює ламке волосся й попереджає появу посічених кінчиків, виступає як засіб для профілактики і лікування лупи, свербежу. В цих випадках екстракт застосовується для ополіскування волосся, додавання його в маски, шампуні і бальзами.

            Розторопшу з успіхом використовують у стоматології: при стоматиті, гінгівіті, стані після видалення зуба (у вигляді полоскань чи примочок з розчином екстракту на ясна).

            У гінекології – при ерозії шийки матки, вагініті, кольпіті, в післяпологовому періоді (спринцювання, тампони з додаванням екстракту). Розторопша позитивно впливає на репродуктивні функції у жінок та чоловіків, нормалізує гормональний баланс. Послаблює прояви клімаксу під час менопаузи, знижує тяжкість “припливів”, регулює артеріальний тиск. Допомагає при токсикозі вагітних у першому триместрі. Уретрит, цистит, простатит – у цих випадках розторопша діє за рахунок протизапального і сечогінного ефекту. Застосовується при затримці сечовиділення. 

            Розторопша сприяє виведенню сольових фракцій з нирок, хребта, суглобів. Має властивість регулювати рівень кальцію, запобігаючи його надлишку. Біологічно активні речовини у складі розторопші сприяють виробленню організмом колагену – головного будівельного матеріалу для зв’язок та хрящів. Рослина стимулює мінералізацію тканин, зміцнює їх і проводить профілактику остеопорозу, а також зменшує біль, запалення і схильність до судом, сприяє покращенню рухливості суглобів. Всі ці функції роблять розторопшу частиною комплексних програм з профілактики та лікування подагри, остеохондрозу, артриту, ревматизму, радикуліту.

            Розторопша запобігає віковим змінам мозку, деменції, та старінню організму в цілому. Серед властивостей розторопші – захист нервових клітин. Стабілізує роботу центральної нервової системи, нормалізує психоемоційний стан, використовується при сильних стресах.          

            Протипоказання. Розторопша не застосовується при:

  • індивідуальній чутливості;
  • хронічних хворобах у стадії загострення: патології жовчних шляхів, холециститі, панкреатиті, жовчокам’яній хворобі – через ризик зсуву конкрементів та блокування жовчної протоки. При наявності каменю чи непрохідності жовчних, ниркових протоків є небезпека їх перекриття, що ризиковано для життя;
  • нирковій недостатності;
  • цирозі у запущених стадіях;
  • психічних розладах, психіатричних захворюваннях, епілепсії;
  • людям з діагностованою значною чи вираженою нестачею фосфору і кальцію в організмі, чи надмірному рівні кальцію;
  • бронхіальній астмі у стадії загострення, задишці невизначеного генезу;
  • значно виражених порушеннях серцевого ритму;
  • дитячому віці до 6 років;
  • вагітності, починаючи з другого семестру та періоду лактації.

            Обережними слід бути при наявності: 

  • значно підвищеній кислотності шлунку та наявності ерозії слизової оболонки ШКТ;
  • алергії на рослини сімейства айстрових (складноцвітних);
  • початкового цукрового діабету (через здатність значно знижувати цукор в крові);
  • гормоночутливих станів, включно з деякими видами пухлин молочної залози (має властивість підвищувати рівень гормону естрогену).

В цих випадках краще проконсультуватися з фахівцем: лікарем чи консультантом-валеологом, який призначить індивідуальну програму оздоровлення та оптимальні дозування фітопрепаратів, які виключать ризик неприємних відчуттів і побічних ефектів.  

При значному перевищенні середніх дозувань (вказані в описі кожного препарату у розділі “Каталог” можливі побічні ефекти, які проявляються як алергія, свербіння, нудота, відрижка, біль і тяжкість в епігастрії (у правому підребер’ї), загострення варикозу ніг і геморою.

Під час курсу профілактики і лікування препаратами розторопші оптимально буде притримуватися раціону харчування, рекомендованого вам дієтологом чи нутріціологом, та виключити споживання алкоголю. Особливо актуальна ця рекомендація при захворюваннях печінки та шлунково-кишкового тракту загалом. Здоровий спосіб життя зробить фітотерапію більш ефективною. Також експерти у сфері охорони здоров’я рекомендують пройти тестування за допомогою медико-діагностичного комплексу MedBioTech (тест харчових продуктів, тест гормонів, тест показників крові).

            Використовуйте потужну силу розторопші, користуйтеся незамінною й унікальною продукцією ТМ Примафлора та будьте здорові завжди!

            Любові! Здоров’я! Щастя та Добра!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Володимир Малецький, scientic doctor
Спеціально для ТМ “Примафлора”