
Екстракт артишоку
Артишок – трав’яниста рослина родини складноцвітих (айстрових). Походить із Середземноморського та Близькосхідного регіонів, де вона була популярна ще з часів античності, а нині є поширеною у різних куточках планети (крім крайньої Півночі). Плід артишоку – це квіткова брунька рослини, що не розпустилася. Його відрізняють характерні м’ясисті лусочки зеленого кольору. Існує чимало підвидів цього овочу, а з кулінарною та лікарською метою використовують артишок садовий (інші назви – посівний, французький, земляний, на латині Cynara cardunculus subsp. scolymus (L.), англійська назва – Globe artichoke). В перекладі з арабської назва рослини означає “земляна колючка”. Плоди артишоку широко застосовуються в приготуванні різноманітних страв завдяки оригінальному приємному смаку – горіхово-солодкуватому. Артишок відноситься до низькокалорійних продуктів, він добре переноситься людьми різного віку, позбавлений побічних ефектів.
З лікарською метою артишок застосовує як альтернативна, так і офіційна медицина різних країн. Із стародавніх часів цілителі застосовували його у вигляді чаїв, відварів, настоянок. Сучасні вчені підтвердили лікувальні якості артишоку і довели, що вони обумовлені великою кількістю активних речовин у складі рослини. Технологи і валеологи нашої компанії також не обійшли увагою цей ефективний природний засіб, включивши його до складу своїх дієтичних добавок: моно екстракт артишоку, еліксири Обмін-плюс та Очищення. Дані натуральні фітоеліксири виготовлені за сучасною технологією ультразвукового екстрагування, яка дозволяє зберегти всі біологічно активні речовини на клітинному рівні. Завдяки цьому рослинні комплекси у рідкій формі характеризуються значною оздоровчою дією, підвищеною біодоступністю, безпечністю. А відсутність в їх складі спирту та цукру робить еліксири й екстракт артишоку ТМ Примафлора доступними до вживання широкому колу споживачів.
Артишок характеризується багатим, збалансованим набором поживних елементів. Серед них: антиоксиданти цинарин (основна діюча речовина), ціанідин та цінаропікрін; органічні кислоти (хлорогенова, хінна, кофеїнова); вітаміни – аскорбінова кислота, каротин, групи В (зокрема В9 – фолієва кислота, а також В1, В2, В3, В5, В6), К, Е; полісахарид інулін; клітковина; дубильні речовини; білки; вуглеводи; жирні та ефірні кислоти; флавоноїди; глікозиди; поліфеноли. Мінеральний спектр представляють мідь, залізо, магній, марганець, фосфор, натрій, калій, кальцій, селен, цинк, хлор, сірка, йод, молібден, кобальт, фтор. Детальніше про значення кожного з макро- та мікроелементів для організму людини – у нашому матеріалі Мінерали у продукції ТМ “Примафлора”.
Артишоку притаманна дія: спазмолітична, протизапальна, жовчогінна, холеретична, холекінетична, гепатопротекторна, сечогінна (діуретична), гіпоазотемічна (знижує рівень аміаку в крові), гіполіпідемічна, гіпохолестеринемічна, імуномодулююча, антиоксидантна, антибактеріальна, антивірусна, нейропротекторна. Артишок надає комплексні синергетичні ефекти на здоров’я людини, і покращує стан всіх органів та систем. Та все ж профільна дія цієї лікарської рослини, завдяки якій її цінують лікарі і фітотерапевти – оздоровлення травної системи, зокрема печінки, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів. Таку роботу найбільш сприятливо проводити у квітні – так стверджує традиційна східна медицина і концепція п’яти елементів “У-сін”.
Препарати артишоку поліпшують травлення, активізують вироблення травних ферментів, усувають спастичні явища і запальні процеси в органах шлунково-кишкового тракту. Артишок стимулює секрецію шлункового соку, знижує кислотність шлункового соку при гастритах, ефективний при загостренні гастриту. Рослина зменшує вираженість диспептичних розладів: відчуття переповнення, важкості, розтягнення шлунка, метеоризму, нудоти, відрижки. Цинарин, ціанідин та цінаропікрін мають властивість покращувати загальний стан печінки, сприяють виведенню токсинів з неї та з організму в цілому. Встановлено, що антиоксидантна активність ціанідину сильніше, навіть, ніж у вітамінів Е та С.
Фітокомплекси з артишоком допомагають активному росту та регенерації пошкоджених клітин печінки (гепатоцитів), покращення стану їх мітохондрій. Артишок стимулює утворення, виділення і відтік жовчі у дванадцятипалу кишку, впливає і на якісний склад жовчі. Рослина заспокоює запалений жовчний міхур, полегшує клінічний стан при закупорці жовчних протоків, тим самим знову дає можливість органу нормально функціонувати. Показаннями для рекомендації включення артишоку у склад валеологічних програм є весь комплекс захворювань гепатобіліарної системи. Серед них: дискінезія жовчних шляхів за гіпотонічно-гіпокінетичним типом; хронічний некалькульозний холецистит; біліарна патологія; жировий гепатоз; неалкогольна та алкогольна жирова хвороба печінки; геронтологічний стеатоз печінки; жовтяниця (в тому числі у новонароджених); цироз (початкова стадія). Є дані, що артишок перешкоджає реплікації вірусу гепатиту B та інших вірусних інфекцій, і проявляє ефективність при хронічному гепатиті різної етіології.
Артишок забезпечує профілактику ураження клітин печінки під час терапії НПЗП (нестероїдними протизапальними препаратами), а також парацетамолом, при антибіотикотерапії, курсу стероїдів та лікування іншими фармакологічними препаратами. Фітозасоби, що містять артишок, сприяють екскреції з організму екзотоксинів (серед яких алкалоїди, нітросполуки, солі важких металів), та продуктів обміну (сечовини, креатиніну), що дозволяє швидше відновлюватись після токсичних уражень через взаємодію з агресивними хімічними речовинами, рекомендована при різноманітних отруєннях (харчових, фармакологічних та інших). Артишок запобігає інтоксикації організму при гострому алкогольному ураженні печінки, полегшує стан під час похмільного синдрому. В цілому, він незамінний в будь-яких випадках, коли потрібно провести запланований чи екстрений детокс організму.
Артишок покращує процеси всіх видів метаболізму: білкового, вуглеводно-ліпідного, водно-сольового обміну, регулює роботу органів внутрішньої секреції, зокрема щитоподібної залози. Лікарська рослина стимулює продукцію підшлунковою залозою травних ферментів, які відповідають за перетравлення і подальше засвоєння жирів та жиророзчинних вітамінів, знижує запальні реакції адипоцитів (жирових клітин). Також артишок зменшує рівень глюкози (цукру) в крові, а тому корисний для людей, що страждають на цукровий діабет. Бере участь у механізмах профілактики розвитку цукрового діабету 2 типу.
Артишок покращує перистальтику, одночасно знімаючи спазм гладкої мускулатури тонкого кишечника, допомагає при розладах травлення: як запорах, так і при діареї. Його препарати потрібні при синдромі роздратованого кишечника (СРК) – хворобі з невизначеною етіологією, яка суттєво знижує якість життя. В даному випадку артишок зменшує запалення, прибирає характерні болісні спазми, нормалізує склад кишкової мікрофлори, сприяє нормалізації випорожнень, позбавляючи характерного для цієї хвороби симптому – чергування епізодів запору та діареї. Артишок завдяки інуліну та іншим біоактивним сполукам у своєму складі є природним пребіотиком, володіючи біфідогенним ефектом. Він відновлює баланс мікрофлори шлунково-кишкового тракту, в тому числі після антибіотикотерапії, дозволяє оптимізувати якісний та кількісний склад бактерій, збільшуючи кількість корисних штамів. Артишок збільшує рівень всмоктування в кишечнику поживних речовин, зокрема магнію і кальцію, та в цілому покращує засвоюваність їжі та дієтичних добавок. Артишок має здатність нормалізувати апетит і регулювати вагу, завдяки чому його часто включають до складу спортивних та лікувальних дієт.
Завдяки високій концентрації мінералів рослина збільшує щільність кісткової тканини, зміцнює її, активізує ріст. Тим самим артишок запобігає остеопорозу, в тому числі й у людей похилого віку. Препарати артишоку покращують клінічну картину при подагрі, ревматизмі, артриті – завдяки регуляції водно-сольового обміну та протизапальному ефекту.
Артишок регулює фізіологічне функціонування центральної нервової системи. Він збільшує рівень енергії, сил, нормалізує емоційний фон. Фолієва кислота, яка у великій кількості міститься в артишоку, підвищує в організмі рівень метіоніну – будівельного матеріалу для серотоніну, “гормону щастя”. Завдяки цьому рослина протидіє депресіям, нервовим захворюванням, відновлює душевну рівновагу, служить для профілактики нервових розладів.
Артишок покращує роботу мозку, поліпшує постачання його киснем і поживними речовинами. Фітопрепарати з ним стимулюють мозкову діяльність, оптимізують когнітивні функції, покращують мислення і пам’ять, запобігають мігрені та головному болю. За даними деяких досліджень, лютеолін, складова артишоку, перешкоджає розвитку нейротоксичності, що комплексно покращує комунікабельність та загальний стан у пацієнтів із хворобою Альцгеймера. Інша речовина з артишоку, апігенін, пригнічує поведінкові порушення, перешкоджає рецидивам, зменшує запалення, пошкодження аксонів, утворення нового мієлінового шару навколо нейронів. Отже артишок виступає як додатковий чинник у комплексних програмах при хворобі Альцгеймера, деменції, інших порушеннях мозкової діяльності. Рослина уповільнює процес старіння, корисна для літніх людей. У школярів і студентів артишок також полегшує процес навчання, покращує запам’ятовування, допомагає адаптуватися до підвищених ментальних навантажень.
Артишок активізує захисні сили організму, покращує роботу імунної системи, бореться з окислювальним стресом. Він має здатність відновлювати пошкоджені клітини, що необхідні для повноцінної імунної функції, запобігання хворобам, захисту від вірусів і патогенних бактерій. Рослина володіє антимікробними властивостями по відношенню до різних видів патогенних штамів, дріжджових паличок, грибкової флори. Фітокомплекси, у складі яких є артишок, нормалізують синтез клітин крові (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів); синтез амінокислот і РНК. Через велику насиченість вітамінами, мінералами та іншими біоактивними сполуками артишок корисний при авітамінозі, для запобігання цинги. Складові артишоку гальмують синтез гістамінів, є допоміжними засобами для лікування алергії. За даними науковців, артишок здатен гальмувати процес розвитку атипових клітин і росту злоякісних пухлин. Його рекомендують для профілактики деяких видів онкологічних процесів, в тому числі раку крові, як частину комплексної терапія при новоутвореннях, для відновлення після хіміо- та променевої терапії. Артишок потрібен для тих, хто живе в районах з несприятливою екологічною обстановкою, працює на шкідливих виробництвах. Екстракт і еліксири будуть необхідні при підготовці до оперативного втручання на печінці, жовчному міхурі, нирках та у відновлювальний період після них.
Як свідчать результати досліджень, артишок знижує рівень “поганого” холестерину у крові, оскільки саме ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) мають здатність накопичуватися в судинах і капілярах, блокувати кровотік, підвищувати артеріальний тиск, збільшувати ризик захворювань серцево-судинної системи. Одночасно артишок підвищує рівень так званого “хорошого” холестерину (ліпопротеїдів високої щільності – ЛПВЩ), перешкоджає утворенню жирових відкладень, перетворює їх у форму, яку легко виводити з організму. Препарати з артишоком розширюють кровоносні судини, зміцнюють їх, покращують здоров’я серця. Вони знижують ризик виникнення гіперхолестеринемії, атеросклерозу, тромбофлебіту, інсульту, інфаркту, серцевих нападів, розвитку ішемічної хвороби серця. Артишок в комплексних валеологічних програмах знижує артеріальний тиск, як діастолічний, так і систолічний. Особливо він стане в нагоді людям, які приймають гіпотензивні фармакологічні засоби, з метою запобігання наслідкам дефіциту калію.
Артишок відновлює функцію нирок, стимулює дренаж та сприяє виведенню надмірної рідини з організму, нормалізує відтік сечі, знижує концентрацію сечової кислоти. Показаннями для рекомендацій до його вживання є нефрит, загострення хронічного пієлонефриту, сечокам’яна хвороба, набряки (в тому числі серцевого походження), водянка, а також надмірне потовиділення.
Уже за кілька сторіч до нашої ери артишок використовувався у вигляді афродизіаку. Сучасні дані підтверджують висновки травників давніх часів. Артишок покращує кровообіг органів сечостатевої сфери у чоловіків та жінок, оздоровлює їх. Рослина стимулює, відновлює статеве бажання, зменшує проблеми з потенцією, покращує еректильну функцію чоловіків, посилює лібідо у жінок. Включення артишоку до раціону є профілактикою простатиту та інших хвороб передміхурової залози. У жінок лікарська рослина знижує ризик розвитку мастопатії, фіброаденоми, ерозії шийки матки. У разі вираженого передменструального синдрому артишок пом’якшує його прояви, покращує самопочуття, стабілізує настрій, зменшує біль. Препарати артишоку не мають категоричних протипоказань під час вагітності. Навпаки, рослина покращує фертильність, збільшує ймовірність зачаття і правильного внутрішньоутробного розвитку плода завдяки високій концентрації фолієвої кислоти та інших корисних речовин. Артишок має властивість пом’якшувати прояви токсикозу на різних термінах вагітності. Втім, під час вагітності перед призначенням артишоку оптимально отримати індивідуальні рекомендації лікаря чи кваліфікованого валеолога, а також пройти обстеження організму за допомогою медико-діагностичного комплексу MedBioTech.
Артишок справляє численні позитивні ефекти на шкірні покриви: регенерує їх, допомагає захистити від фотостаріння внаслідок пошкоджуючої дії ультрафіолетових променів, запобігає втраті пружності та еластичності, попереджає старіння і в’янення, вікову пігментацію. Артишок робить шкіру більш свіжою, надає їй сяйво, розгладжує зморшки. Використовується в комплексних програмах терапії кропивниці, екземи, псоріазу, інших шкірних хвороб. Косметологічні процедури з включенням даної рослини запускають механізм спалення жиру в адипоцитах (жирових клітинах). Артишок розщеплює підшкірний жир, виводить його з організму, тому використовується в антицелюлітних програмах. В стоматологічній практиці артишок застосовують для полоскання при стоматиті, неприємному запаху з рота, тріщинках язика. При будь-яких хворобах і пошкодженнях шкіри та слизових оболонок артишок ефективно використовувати не лише для внутрішнього прийому, а й місцево у вигляді обгортань, примочок, компресів, полоскань, зрошень. Також рідкі форми артишоку додають до масок, кремів, тоніків, косметичного льоду. При втиранні у шкіру голови препаратів артишоку можна запобігти облисінню, покращити стан волосся, зміцнити його.
Протипоказання до прийому артишоку:
- індивідуальна непереносимість;
- великі камені у нирках та жовчовивідних шляхах (розміром більше, ніж 6 мм);
- непрохідність жовчовивідних і сечовивідних шляхів;
- складний перебіг дисбактеріозу;
- печінкова недостатність, хвороби печінки, жовчовивідних шляхів, нирок, сечовивідних шляхів у гострому періоді;
- нагноєння (емпієма) жовчного міхура.
При наступних станах і захворюваннях необхідне обстеження здоров’я за допомогою діагностичного комплексу MedBioTech та індивідуальні призначення і дозування:
- підвищена чутливість до інших рослин родини айстрових;
- період лактації (знижує кількість грудного молока);
- період підготовки до пологів і відновлення після них;
- дитячий вік до 12 років;
- артеріальна гіпотензія з цифрами артеріального тиску 90/60 і менше;
- знижена кислотність шлункового соку;
- хронічна ниркова недостатність, загострення хронічних захворювань печінки, жовчовивідних шляхів, нирок, сечовивідних шляхів, гіперактивність сечового міхура;
- гострі розлади травлення;
- одночасний прийом коагулянтів, гіпоазотемічних, гіпохолестеринемічних фармакологічних засобів.
Користуйтесь цілющими дарами природи, високоефективними натуральними препаратами ТМ Примафлора, і будьте здорові кожного дня, у квітні, і будь-яку пору року!
Любові! Здоров’я! Щастя та добра!
Володимир Малецький, scientic doctor
Спеціально для ТМ “Примафлора”