СИСТЕМА SILVER У ПРОФІЛАКТИЦІ СУДИННИХ ПОРУШЕНЬ
Нелюбова Любовь Вікторівна
засновниця компанії Примафлора, валеолог
м. Дніпро; Україна
Тарасенко Наталія Григорівна
валеолог, ароматерапевт, енергопрактик
м. Верхньодніпровськ; Україна
Малецький Володимир Володимирович
вчений, міжнародний експерт в сфері охорони здоров’я
м. Київ; Україна
Вступ. Сама по собі проблематика та профілактика судинних порушень навіть у довоєнний час була надзвичайно актуальною, оскільки pars (лат.) людей із судинною патологією невпинно зростає: так, наприклад, в Україні хронічні порушення судинного характеру має кожен сьомий житель країни віком від 15 до 30 років, а приховану чи початкову вегетосудинну дистонію – кожен п’ятий молодий українець, що підтверджується під час обстеження організму на діагностичному комплексі амплітудно-частотного резонансу. Також до статистики включено категорію осіб дитячого та юнацького віку, які стикаються з проблемою порушення регуляції судинного тонусу на фоні активного зростання, ендокринних змін, спортивних навантажень, чи навпаки: малорухомого способу життя, наприклад, при надмірному захопленні гаджетами. Далі за віковою шкалою частота випадків судинних порушень різко зростає і вже у віковому полі від 30 до 40 років вегетосудинну дистонію як спектр симптомів має кожен четвертий, а у віці від 50 років і старше судинна патологія спостерігається вже у 60% українців; далі з віком частота проявів судинних порушень тільки зростає. Важливо зауважити, що мова йде не тільки про ті виражені ангіозахворювання, які встановлені як клінічний діагноз, а й про так звані приховані судинні патології, про які людина не знає або здогадується про них, але не займається раціональною профілактикою порушень даного судинного профілю. Значна розповсюдженість судинних порушень серед населення зумовила різке збільшення кількості хвороб системи кровообігу за останні десятиріччя і на сьогоднішній день судинна патологія займає 1 місце з причин летальності у всьому світі, причому дана статистика спостерігається навіть у країнах з передовим рівнем медицини і валеологічної практики, що в черговий раз підтверджує валеологічну догму: будь-які прояви судинних порушень слід попереджати завчасно, а також систематично займатися профілактикою судинних захворювань, якщо такі вже є.
Порушення судинного тонусу при тривалому перебігу поглиблює і значно збільшує ризик формування наступних ускладнень:
- ураження магістральних судин (варикоз, тромбоз, геморой);
- гіпертонічна та гіпотонічна хвороба;
- інфаркт міокарда (до речі, як один із видів тромбозу);
- інсульт;
- серцева і ниркова недостатність;
- ураження судин очного дна, капілярного русла, порушення пам’яті та ін.
Однак, на фоні стійких стресових порушень, трапляється, настає так званий cutting (різкий – дослівно) syndrome, під час якого відбувається реактивне формування того чи іншого вищевказаного діагнозу при відносно сприятливих показниках судинного русла. Таким чином, все частіше в осіб молодого і середнього віку на фоні стресових навантажень відбуваються, наприклад, інфаркти, інсульти, різке зниження гостроти зору і пам’яті за принципом маніфестної енцефалопатії та інші види гострого синдрому судинного характеру, хоча у цієї категорії осіб стертого, сформованого чи клінічно окресленого ангіопорушення раніше не спостерігалось. З такими типами діагнозів судинного русла, які посилюються так званим нейрокомпонентом, проводити лікування клінічно складніше, так як вони є менш прогнозованими у своїй корекції та в подальшій профілактиці. Тому в умовах тотального стресового навантаження наполегливо рекомендується профілактика судинних порушень, оскільки ангіопроцеси більш раціонально попередити, ніж потім проводити їх багатопрофільне та комбіноване лікування.
Так, в останні роки валеологами доведено, що профілактику судинних порушень необхідно проводити за шести основними напрямками, тому в фітотерапевтичному ключі вважаємо актуальною до застосування так звану систему SILVER, абревіатура якої позначається наступними групами препаратів:
- S (stress) – стресокоректуючими;
- I (immune) – імуномодулюючими;
- L (lympha) – лімфодренажними;
- V (vessels) – судинокорегуючими;
- E (endocrine) – регулюючими обмін речовин і ендокринну систему;
- R (renal) – регуляторами ниркової фільтрації, оскільки у формуванні ангіопорушень важливу роль відіграють показники функції нирок і всієї сечовидільної системи.
Мета роботи. Експериментально підтвердити на практиці важливість включення фітокомпозицій в схеми лікування та профілактики ангіозахворювань у фазі реконвалесценції організму.
Матеріали і методи. В аспекті фітокорекції судинних порушень важлива роль належить актуальності застосування амінокислотних комплексів. Так, відомий валеологічний факт, що такою амінокислотою є аргінін. Однак, для посилення ангіопротекторних функцій і активності очисної ланки у зв’язці “печінка-лімфатична система” вважаємо за доцільне додавати також і амінокислоту метіонін, а для супряження процесів у нервовій та ендокринній системі завершити комбінаційну ангіопротекторну амінотріаду глутаміновою кислотою. Дана амінокомпозиція також терапевтично поєднується з екстрактами шипшини і хвоща, які у своєму симбіотичному ключі є як стійкими імуномодулюючими натуральними препаратами, так і природними м’якими діуретиками; також до складу фітокомпозиції увійшли екстракти каштану та кори білої верби, що є регуляторами судинного русла і антитромботичними (такими, що розріджують кров) засобами; в довершення фітокомпозиції включені кріоподрібнені рослинні компоненти: топінамбур, плоди калини, болгарський перець, які корегують як імуносистемність, так і процеси ступінчатого лімфодренажу організму. Даний фітопрепарат у компанії Примафлора отримав назву Венумфітам і по праву є флагманом у корекції ангіопротекторних порушень будь-якого типу в усіх вікових груп.
Результати та обговорення. Систематичне застосування препарату Венумфітам протягом двох місяців добровольцями показало покращення венозного відтоку в 96% випадків, що відповідає 1128 чол., підвищення індексу резистентності судин – у 93% випадків, посилення протинабрякової і протизапальної дії – в 97% випадків у осіб, які спостерігали набряки чи пастозність кінцівок на початку дослідження, покращення комбінованих лімфодренажних функцій за рахунок системного посилення лімфовідтоку – близько до 100%, що було нами зафіксовано за допомогою діагностичного амплітудно-частотного комплексу MedBioTech та показує, що включення профільних фітопрепаратів в профілактику судинних порушень має клінічно виражений ефект.
Висновки. Отримані результати в цілому дозволяють говорити про актуальність широкого застосування даної фітокомпозиції як у профілактичному, так і в лікувальному аспекті валеологічної системи SILVER.
Список використаної літератури:
- Шелест С.В. «Основи роботи на діагностичному комплексі MedBioTech» – Дніпро; 2018.
- Малецький В.В., Шухт М.Б. Стаття-реліз «Лікарський щоденник емігранта. Ангіопрофілактика для метеозалежних. Система SILVER» – Лондон; 2021.
- Заболотний І.В. Стаття-реліз «Система SILVER та актуальність застосування фітопрепаратів в аспекті профілактики ангіопорушень в клініці лікаря Заболотного та в умовах закладів здоров’я африканського континенту» – Київ; 2021.
- Виноградова Т.О. «Енціклопедія фітотерапії» – Харків; 2014.
- Методичний посібник компанії Примафлора – Дніпро; 2021.